Jump to content

BranislavO.

Members
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by BranislavO.

  1. Да ли ми можете рећи колика је коначна цена легализације докумената?
  2. У школи где радим, колегиница из Србије добила је испред мене нови уговор, на још годину дана. Она, као и ја, има боравишну дозволу. Њој ће иста само бити продужена. Такође, наша шефица је потврдила долазак још четворо људи из Србије од наредног семестра. Нисмо нејтиви, али за сада нема промене. Поздрав.
  3. Шангај није Кина, срећом. Може да се ради у Кини, можда не више у Шангају коме тежи велики број нејтива. Међутим, они не долазе у мања места. Ако се одбије продужење виза нама, а нејтиви не долазе, ко ће радити? Потражња је велика. Вејфанг је град четвртог реда. Ипак, упознао сам српску породицу чија два члана раде у вртићу за по 12.000. Имају бесплатан стан и оброке. Ћерка похађа кинеску школу и говори и пише кинески. Према анкети ЦФТУ, 68% оних којима је енглески матерњи желе да се врате у своје земље порекла након истека уговора у Кини (или чак пре). А они који су долазили на туристичку да раде играли су се са мечком и раније, а могу да верујем да је сада посебно опасно.
  4. Једина промена коју сам успео да нађем, а која се односи на први мај јесте ова: https://community.tes.com/threads/china-not-recognizing-south-africans-as-native-english-speakers.737425/ Мислим да се ново заоштравање односи на велике градове који ионако имају одређене прописе који регулишу ангажовање само нејтив кандидата (а који нису били до сада доследно спровођени), не на земљу у целини.
  5. Када папире добијете, следи процедура за издавање радне визе: 1) Пасош, 2) Радна дозвола и позивно писмо, 3) Доказ да сте купили карту (може у једном правцу, небитно; тај доказ је електронска карта коју добијате на мејл ако купујете преко нета; а ако купите директно у пословници, копирајте карту), 4) Пре него што одете са свим папирима у конзулат у БГ, отидите до истог и затражите формулар сертификата о здравственом стању странаца (ово је само једна страница, документ је двостран). То би требало да попуни, на основу Вашег здравственог картона, лекар кога сте изабрали и да овери, на основу података из картона, прегледа који сте извршили и теста на ХИВ и сифилис, који ћете свом лекату додатно приложити. Такође, попуњена форма којом аплицирате за визу плус фотографија. Није потребан доказ колико имате новца на рачуну. Није потребно путно осигурање. Кинеска администрација може да одбије да изда Позивно писмо и Радну дозволу (ви нисте ни на каквом губитку тада), али ако добијете те папире, конзулат у Београду неће одбити да Вам изда радну визу.
  6. За кога ти радиш? Саветујеш девојци да дође у Кину и ради са неодговарајућом визом (читај: да ради нелегално)? Зашто то радиш? На страни 33 можеш да прочиташ моју поруку, па размисли мало. У међувремену, прекини да дајеш људима савете због којих могу да настрадају.
  7. HelloKitty, Да ли сте констатовали шта је написао Дуле85? Немојте веровати онима који Вам говоре да је рад са М визом легалан. Једини начин да радите легално у Кини је са радном (Z) визом. Само име каже. Колега који ради у Пекингу послао ми је поруку следеће садржине пре извесног времена: I nemojte da dolazite da radite na M ili L vizi, pre dve nedelje su uhapsili 40 ljudi, od kojih su 10 nastavnici. Rad na crno je krivično delo u Kini i jako su rigorozni. Такође, обратите пажњу на ову статистику: Такође: http://www.esl-jobs-forum.com/viewtopic.php?p=14424 (нарочито последњи пасус). Без радне визе у пасошу, на основу које ће Вам издати боравишну дозволу у трајању од годину дана, немојте долазити у Кину. Колико год слаткоречиви били послодавци, уколико су легални, на Вашу кућну адресу могу послати радну дозволу и позивно писмо, са чиме идете у конзулат у Београд где ћете добити радну визу. Тако не ризикујете, ништа не губите, код куће сте. Уколико дођете у Кину са неодговарајућом визом, можете изгубити много, пре свега једну животну прилику да добро зарадите и стекнете непроцењиво искуство. Поздрав.
  8. Када завршите формалности на аеродрому Пудонг, идете на метро, линија 2. Станица се налази у оквиру самог терминала на аеродрому. Када уђете у метро, путујете до станице Shanghai Hongqiao (претпоследња станица линије, одакле и хватате воз за Хангџоу). Купујете карту до Хангџоуа за који из Шангаја свакодневно полази више десетина брзих возова. Тачне поласке возова можете видети овде: www.chinatrainguide.com (from: Shanghai Hongqiao, To: Hangzhou - Search). Разлика у ценама је разлика између прве и друге класе седишта.
  9. Може у једном правцу. Повратну траже када је у питању издавање туристичке визе.
  10. Још једном апелујем на људе да уче из искуства нас који смо најебали када смо отишли без радне визе и када смо се ослањали на обећања. Не напуштајте Србију без радне визе (Z) у свом пасошу!
  11. Први пут сам отишао у Кину 23. јуна. Потписао сам уговор са Trans-Pacific International Education агенцијом. Рад у Суџоу (Анхуи, не Џиангсу), лепа плата, обезбеђен стан итд. Дошао сма на туристичку визу. Нису успели да ми обезбеде радну, али су ми поштено платили неколико дана јуна и оне јулске дане када сам радио (јер сам једним делом био у ХК, да бих продужио туристичке). После тога, отишао сам у Пекинг, да бих потписао уговор 28. јула са агенцијом ''Zhirui Interaction International Cultural Exchange''. Уговор је важио ''од августа 2015. до августа 2016.''. Увераван сам да они раде легално, у пуној сарадњи са државним органима. Упркос томе, понудили су ми да одем у Куала Лумпур по Ф визу или у ХК по студентску визу, иако сам своје студије окончао 2012. године. Такође, рекли су ми да све трошкове израде визе и пут у ХК сносим ја, а плата је требало да износи 5.000 РМБ. Последњег дана јула, саоптшио сам да не желим да радим под тим условима. Рекли су ми да морам да платим казну за раскид уговора, иако уговор још није био правоснажан. Платио сам 1.000 јуана за смештај и обуку коју сам имао (читај: да изађем из својеврсног притвора у којем сам био), а обећао сам да ћу да платим још 4.000 у првој половини августа, што нисам учинио. Овакве организације (са префиксом ''Cultural Exchange'') немају дозволу за ангажовање страних наставника (зато ту чињеницу маскирају културном разменом), а ова компанија се специфично налази на црној листи ФТЦУ (и независно шта ко мисли о овој организацији, црна листа формира се на основу повратних информација). Вратио сам се кући током августа. Запретили су ми да, ако не платим, да ће обавестити амбасаду (а зашто не полицију ако сам прекршио кинеске законе, па можда зато што ће неко одмах да их пита, извин'те, ако вама даде дозволу за дату делатност?). Прекјуче сам извадио радну визу у конзулату у БГ на основу папира које сам добио из Кине. Ускоро долазим у потпуно легалном статусу. Уговор сам потписао на 6.000 јуана, до децембра. Фебруар ми није плаћен. Плаћени су ми стан и рачуни. На крају уговора исплаћује ми се новац за карту. Скромно јесте, али прва ми је година. Како буде, биће.
  12. Da li vam je poslodavac platio put u Honk Kong radi odlaska u konzulat i predaje dokumentacije za vizu ili ste sami platili?
  13. Imam jedno malo pitanje Da li je neko od ljudi koji su pisali i pišu na forumu u Šangaju?
  14. S obzirom da od Nancy nema ni traga ni glasa, poslao sam CV na adresu agencije Go to teach iz Beograda (www.gototeach.op.rs). Posle samo dan, javila mi se ženska osoba koja se trenutno nalazi u VB, ali radi za kompaniju za ljudske resurse u Šangaju. Obavili smo intervju i sada čekam na njen odgovor sa ponudama. Od same agencije i njenih predstavnika nisam za sada dobio nikakvu povratnu informaciju. Moguće je da je ova osoba njihov agent.
  15. Izvesna ''Nancy'' iz ''Sino Education'' (mada mi je poslala šablon ugovora na ime kompanije ''Sino start'') je izgleda prevarant. Poslao sam joj sken prednje strane pasoša i dokumente o radnom iskustvu. I ne javlja se više, iako je pozivam preko Skajpa i postavljam neka dodatna pitanja.
  16. Fizičko organizovanje može da se spreči, virtuelno manje verovatno. http://www.chinaforeignteachersunion.com/ Sajt je VRLO koristan i namenjen upravo početnicima kako bi izbegli prevare. Nisam upućen, zato i pitam. Pročitaću ovaj topik u svakom slučaju, to je za moje dobro, to se i podrazumeva. Međutim, postavio sam sasvim konkretno, a ne opšte pitanje.
  17. Škola ''Sino Education'' ponudila mi je posao predavača u školi. Komunicirao sam sa izvesnom Nancy. Oni, navodno, sređuju Z vizu. Preporuka asocijacije stranih učitelja u Kini je da se ne napušta matična zemlja bez Z vize u pasošu. U principu, ništa ne gubim. Znate li nešto o ovoj školi? Neka iskustva? Hvala.
  18. Hvala najlepše još jednom. Već sam poslao biografije na nekoliko oglasa i nadam se najboljem Pozdrav!
  19. Poštovanje svima. Mnogo mi je drago što sam naišao na ovu temu i divne ljude koji nisu štedeli vremena da nam opišu svoja iskustva iz Kine. Ja sam sociolog, nemam iskustva sa predavanjima engleskog. Imam TOEFL sertifikat (94 poena), prevodio sam mnogo tekstova sa engleskog na srpski i dodatno usavršavam jezik. Zanima me, molim vas, kako ste konkurisali po vrtićima, školama itd u Kini? Gde god odem, traže isključico predavače iz zemalja gde je engleski maternji jezik ili druge testove poput TEFL ili TESOL. Drugo, da li bi odlazak u kinesku ambasadu u Beogradu i razgovor sa nekim o mojim namerama da odem u Kinu da radim kao predavač engleskog doneo rezultat? Da li je potrebno da odem u Kinu i na licu mesta nađem posao (treba negde spavati, jesti, pre svega doći u Kinu, a moje finansije su krajnje skromne)? Objasnite mi još jednom taj postupak, sve mi se zbrkalo. Hvala.