Everything posted by Danja7
-
Maroko-prakticni saveti
Ćao! I ja sam bila u istoj nedoumici, ali sam ipak rešila da se odjavim iz smeštaja. Bila sam na četvorodnevnoj turi kroz Maroko i pustinju (od toga 2 noci spavali u pustinji). Imala sam veliki kofer, a posle ta 4 dana trebalo je iz Marakeša da krenem na sever ka Fesu. Kofer sam, dakle, ostavila u kombiju kao i svi iz grupe. Kombi parkiraju na ulazu u pustinjski kamp, a onda se seda na kamile i kažu ti da nosiš samo osnovno (pasoš, novac i vodu). Pošteni su i nikad nam ništa nije ukradeno. U pustinji konkretno treba da imaš 2-3 flaše vode. Možeš kupiti od njih, ali po veoma skupoj ceni. Nama su stali pre kampa na putu da kupimo vodu po redovnoj ceni. Ako planiraš na sever, bez da se vraćaš u Marakeš samo sa vozačima dogovori i oni ti organizuju drugi kombi koji je iz Fesa došao u pustinju i vraća se. Znači promeniš kombi i grupu, ne vraćaš se u Marakeš i ne gubiš vreme. Plaćanje riada u Marakešu dok si u pustinji je apsolutno nepotrebno. Bolje za te novce idi na masažu arganovim uljem. :-) Srećno!
-
Maroko-prakticni saveti
Hvalaaaaaa Ima tu još da se piše... Biće uskoro još tekstova. Ja kada sam išla najpovoljnija kombinacija bila je RyanAir (Budapest-Bergamo, Bergamo-Marrakesh i obrnuto). Tri-četiri dana sam bila u Marakešu, od toga jedan dan celodnevni izlet u Essaouiru. U pustinju sam krenula iz Marakeša, da bismo se nakon 4 dana vratili u Marakeš. Nigde pre toga nisam mogla na internetu da nađem turu koja će ići iz Marakeša do pustinje, pa da se po završetku ture produži na sever kroz Ifran (poznat kao Mala Švajcarska) ka Fesu. Rezervisali smo ovo jer je bilo sigurno, ali smo izgubili vreme i novac jer smo platili jos jednu noc u Marakešu, pa onda sutradan ceo dan proveli u vozu do Fesa, u Fes stigli tek uveče. Definitivno bih ovo preporučila ovu uštedu vremena uz dogovor sa vozačima. I onda je dalje lako: Fez, Chefchaoen, pa Casablanca i na kraju Marakeš. Što se tiče kartica na aerodromu, ne mogu sa sigurnošću da tvrdim, ali pretpostavljam da dele i dalje. Nama su bile izuzetno korisne. Obavezno uzmite svako po jednu (koliko god da vas ide). Alkohola ima po klubovima, hotelima, u medini nisam videla. A i nekako sam uživala u ovoj redovnoj ponudi čaja od nane i ceđene naranže koja je pravo osveženje a samo 40 dinara. Tek u pustinji pridružile su se neke Amerikanke koje su odmah organizovale pivo . U Fesu mi je jedan mladi i moderni Marokanac pričao da oni u izlascima u diskotekama itekako piju alkohol iako im vera brani. Što se tiče hašiša, na plaži u Essaouiri jedan dekica šeta i nudi turiste: "Space cookie? Ha ha cookie?" U Fesu takodje prilaze i nude svašta. Ovaj Italijan koga smo upoznali je pazario hašiš u medini Fesa od nekog krajnje sumnjivog tipa. Posle mu je Muhamed, naš domaćin iz riada, pričao kako je to na ulici đubre i da on lično nikada ne uzima od njih, pa je izneo nešto svoje Italijanu... Tako da... eto odgovora. Moj savet, obavezno probaj hamam i nemoj da radiš henna tattoo u Marakešu na trgu. Nemoj da propustiš u Marakešu Jardin Majorelle. Ta bašta je pravo osveženje posle ludila i vreve medine. U berberski muzej ne moraš ulaziti. Ceo Maroko je muzej na otvorenom.
-
Maroko-prakticni saveti
Bejbib, mislim da je izvodljivo Fes- Merzuga. Nisam sigurna za cenu, ali sigurna sam da ne morate unapred i online da rezervisete. Tamo se sve nalazi na licu mesta. Svaki hostel ili riad ima na recepciji svoju ponudu. Npr. u Fesu smo u našem riadu organizovali jednodnevni izlet do Chechaouen-a. Imali smo vozača i auto smo delili sa jednim italijanskim parom iz riada. Za nas dvoje je bilo 516 Dh. Čini mi se da su im svi jednodnevni izleti oko 25 evra po osobi. Vozači dolaze po vas u riad. A ako malo upratite odakle polaze, možete preskočiti hostele i doći direktno na lokaciju, pa se sa njima dogovoriti i proći povoljnije. Ne znam gde slećeš, tj u kome gradu ćeš prvo biti. Ako je to Fez, onda bih ja iskoristila 1. dan sa vodičem kroz medinu Fez-a (tu se obiđe Medresa, štavionica, radionice rukotvorina). 2. dan bih išla malo dalje van medine (Carska palata sa zlatnim vratima, parkovi, trgovi...). Cafe Clock je super mesto. 3. dan bih iskoristila za Chefchaoen. 4. bih krenula za pustinju (Merzouga), bez vraćanja u Fez. Posle noći u pustinji krenula bih ka Marakešu, sa pauzama u Quarzazate i Ait Ben Haddou i preko Atlasa. To se sve možete dogovoriti tamo sa vozačima. Oni su svi stalno na vezi. Oni voze te linije po celoj zemlji, poznaju se i dogovaraju se usput gde će koga da "pokupe" ili "ostave". Ostatak vremena bih provela u Marakešu. Jedan dan može biti izlet iz Marakeša do Essaouire. Tamo se čovek baš može odmoriti od svega. Tamo nisu napadni, niko vas ne nudi proizvodima. Uživate pored okeana ili šetate. Na putu od Marakeša do Essaouire nalazi se ono čuveno drvo arganije na čijim granama su koze. Fenomenalno mesto za fotkanje. Ne znam koliko si raspoložena za avanturu... Ja bih sada potpuno drugačije organizovala sebi ovo putovanje, ne bih gledala da sve organizujem online. Više bih na licu mesta, jer tamo planovi lako mogu da se izjalove, i u nekom trenutku shvatiš: "You must go with the flow". Ja sam promenila 4 vozila i 4 grupe da obiđem sve što sam htela. I to sasvim slučajno i neplanirano. Mi smo turu kroz pustinju rezervisali online, pa se ispostavilo da je nasa grupa otisla bez nas. Napisali su nam u mejlu da krecemo u 9, a zapravo sve ture za pustinju krecu u 8h. Malo smo se prebacivali, ali upoznali smo mnogo više ljudi. I definitivno smo upoznali nacin funkcionisanja u Maroku. Kazablanku nisam stigla uklopiti.
-
Maroko-prakticni saveti
Pozdrav svima! Srecna sam sto mogu i ja da dam neki svoj doprinos. Ovo putovanje je prava avantura. Idealno vreme za putovanje: najbolje je od marta do maja. Najveće gužve i najtoplije je od jula do avgusta. Ja sam putovala u avgustu i moj utisak je da se vrućina dosta dobro podnosi zbog smanjene vlažnosti vazduha. Ako planirate da provedete noć u pustinji tokom zimskog perioda, znajte da vas čekaju veliki kontrasti. Tokom dana je veoma toplo, ali noću dolazi do pada temperature, pa su vam potrebne jakne i ćebad. To nije slučaj u letnjem periodu. Mi smo spavali pod vedrim nebom u laganoj letnjoj odeći. Ekskurzija u pustinju je tema za sebe. Muž i ja smo imali rezervacije za sve hotele, pa i četvorodnevnu turu kroz pustinju. Posle smo shvatili da smo mogli i tamo da nadjemo turu na licu mesta bez problema, čak i mnogo jeftinije. Tamo vas naravno saleću sa svih strana i nude razne ture. Velika je razlika da li ćete uzeti turu za 1 ili 2 noći, jer se mnogo više stvari vidi. Po meni, sve zavisi koja mesta želite obići na putu do kampa u Sahari i odakle polazite. Mi smo išli iz Marakeša, pa je 1. noć bila u Zagori, 2. noć u Boumalne Dades, a 3. noć u Merzugi. Ako se ide iz Fesa, onda se prvo prenoći u Merzugi. Zagora nije ono sto zamišljate kada zamišljate pustinju. Valjda zato što se nalazi na obodu Sahare, i pesak je nekako durge boje, ima dosta žbunića. Sve slike narandžastog peska uglavnom su u Merzugi. Tamo se nalazi i Erg Chebbi, najviša dina, sa koje možete i bordom da se spuštate. Ono što nikako ne smete propustiti tokom ove rute su takodje Quarzazate i Ait Ben Haddou, koji su praktično jedno pored drugog. Kanjon reke Todra je fascinantan. Nalazi se na putu od Boumalne Dades ka Merzugi. Tu se pravi pauza, a videćete mnoge Marokance da se kupaju u reci. Pored je mesto Tinghir gde vas odvedu na prezentaciju ćilima, tepiha, naravno dobijete i čaj od nane. Ja sam baš tu u kući jednog Berbera kupila originalnu handiru, od žive vune kako oni kažu, i to mnoooogo povoljnije nego što je cene u Marakešu ili Fesu i mnogo boljeg kvaliteta. Bilo bi dobro da pripremite vise flaša vode za noć u pustinji (2-3 litre o osobi), jer ako je tamo budete kupovali, papreno ćete platiti. Viza za ulazak u Maroko je potrebna za državljane Srbije. Proces dobijanja vize je veoma jednostavan. Sama procedura traje 3-5 dana, a ako živite van Beograda potrebno je da nazovete Ambasadu Maroka u Beogradu barem mesec dana pre polaska na put i dogovorite sa njima termin vašeg dolaska, da bi vam viza bila izdata u toku jednog dana. U ambasadi su vrlo ljubazni i predusretljivi. Ja sam imala utisak da samo sto nas nisu ponudili kafom E da... nadam se da ovo nije protiv nekih pravila, budući da je iz želje da dam i veći doprinos... Napisala sam jedan tekst o svemu što morate znati pre odlaska u Maroko, i sigurna sam da će mnogima biti od koristi. Evo link: https://www.razdanjivanje.com/kapija-afrike-ili-sve-sto-moras-znati-pre-odlaska-u-maroko/
-
Maroko-prakticni saveti
U pravu si , Lazare. I meni se čini da je Maroko dosta stabilan. Inače, veliki sam pozitivac, medjutim, kako krenem kome da pričam o ovoj destinaciji dobijem čudan pogled i pitanje da li sam čula za "arapsko proleće" i ISIS Znam da u Maroku nije bilo nikakvih značajnijih incidenata od one ekplozije 2011. u Marakešu, ali nikad ne znaš. Na sajtu sajtu britanske vlade ( kancelarija za spoljne poslove) kaže: "There is a high threat from terrorism in Morocco." Mada oni znaju i da preteruju. Marokanska ambasada u BG na svom sajtu ne isključuje mogućnost terorističkih napada. Zato me zanima mišljenje naših ljudi koji su skoro bili ili planiraju (a nisam nasla na forumu da neko planira u Maroko 2016. ) pa da čujem info iz prve ruke koji će me u potpunosti razuveriti.
-
Maroko-prakticni saveti
Pozdrav ljudi! Evo muž i ja rešismo da krenemo na putešestvije u ovu prelepu zemlju i da iskusimo sve ovo o čemu ste pričali na ovih 12 stranica. Karte su vec bukirane za 10. avgust. Čeka nas 12 dana avanture u Maroku gde planiramo krenuti od Marakeša (sa jednodnevnim izletima u Essaouira i Agadir), pa tura Quarzazate - Zagora - Merzouga (3 dana), a onda da se penjemo na sever do Fesa, odakle bismo posetili Meknes, Chefchaoen, i neko lepo mesto na moru (treba nam predlog gde je ok za kupanje). Sledeća tačka bi bio Rabat i povratak u Marakeš, odakle bismo leteli nazad. Po zemlji bismo putovali vozom. Inače, RyanAir se pokazao kao najpovoljniji, i to konekcija Milano Bergamo. Tako da ćemo iskoristiti priliku i po povratku obilaziti Milano, Como, Lugano nekoliko dana. Jako smo uzbuđjeni zbog putovanja u Maroko, ali trenutna dešavanja mi ne ulivaju sigurnost. Da li ima još neko ko putuje tamo ove godine? Da li smo izabrali pogrešan trenutak? Inače, moram da napomenem da su svi postovi i saveti sa foruma bili od velike koristi kada smo sastavljali itinerar. Veliko hvala!