Nikad nemam velika očekivanja kad putujem negde, međutim definitivno Šri Lanka nije zemlja gde možete dobiti iole kvalitetnu uslugu. Umesto 5 dana po unutrasnjosti odlučili smo da već četvrtog dana krenemo iz Hatona ka Hikkaduwi. Napisah već da smo iznajmili profesionalnog vozača sa prilično dobrim autom. Put je dug 225 km od kojih je dobrih 100 auto put - a putovanje je trajalo punih 7 sati ( uključena kraća pauza za kafu i obilazak fabrike čaja u trajanju od pola sata ). Svo vreme pratim na google mapama pravac misleći da možda naš vozač greši jer mi je i dalje neshvatljivo da se toliko dugo putuje. U međuvremenu sam bukirala jedno noćenje u Hikkaduwi u smeštaju koji je u blizini smeštaja u kojem bi trebalo da budemo narednih 4 dana. Lepa vila koja je na kilometar od plaže, cena za dvoje sa doručkom 45 eur. Oduševljeni smo jer je ovo prvi lep i čist smeštaj u svakom mogućem smislu, ali ipak je mnogo para za nešto što ipak nije blizu plaže.
Nije baš sve onako kao što izgleda na mapi i to vidite tek kad stignete tamo. To što zovu plaža je more i talasi koji direktno udaraju u zidine hotela tako da to i nije baš idealno mesto za kupanje, i takvih je dobrih dva kilometra plaže, počevši od koralnog grebena ka Narigama beach. Shvatamo onda da nam i taj naredni smeštaj ne odgovara u potpunosti jer nam se ne ide svakog dana po nekoliko km da bi stigli do normalne plaže.
Onda odlučujemo da nađemo smeštaj na plaži i krećemo od hotela do hotela da vidimo šta se nudi, kakve su cene a kakva ponuda.
Veći broj hotela od samog početka koralnog grebena pa do Narigama beach nema gotovo nikakvu plažu, jedan od boljih je Coral Sands, razmisljala sam o njemu još u Beogradu a cena na bookingu je bila oko 80 usd za noćenje s doručkom, međutim na licu mesta traže 100. I većina ih na licu mesta traži bar 20-30 posto više i čak posle silnog cenjkanja ako imate sreće spustiće vam cenu i biće ista ili nešto niža od one na bookingu - iako 80 posto hotela nema popunjenih ni 20 posto kapaciteta. A koliko sam upućena januar je među posećenijim mesecima.
Ušla sam u gotovo svaki hotel redom i odnos cene i kvaliteta je katastrofalan. Nismo razmaženi i nismo tražili ništa posebno osim da imamo pristojnu i čistu sobu međutim i u skupljim hotelima čistoća nije na zavidnom nivou a prozore gotovo niko ne pere - retko gde smo videli čista stakla. Na Narigama beach nalazimo mali hotel Copakabana beach, lepe i pristojne sobe, čisto i oduševljeni ostajemo tu posle ozbiljnog cenkanja sa gazdom koji prvo traži 90 usd za sobu sa pogledom na more a hotel mu potpuno prazan (mislim da nema više od deset soba). Ispod lep kafe restoran sa lepom hranom i pristojnim cenama, dosta jeftiniji u odnosu na Top Secret koji je među popularnijim mestima. Cene su ovakve (lokal se zove Harbour):
- piletina u kariju i pirinac 700 rupija
- pirinac sa povrcem ili nudle sa povrcem 550 rupija
- pice od 900 rupija margarita do 1500 rupija za picu sa šunkom ili morskim plodovima
- jela sa mesom - to im je austijan meni, meso sa krompirom na vise nacina 900 rupija
- supe 500 rupija
- voda 100 rupija
- koka kola 100 rupija
- alkohol bilo kakav od 500 rupija za džin tonik do preko 1000 za koktele
- sladoled 300 rupija
- prirodni sokovi - od 300 do 500 rupija.
Kod prirodnih sokova smo se najviše razočarali. Na samom početku smo bili oduševljeni ukusima i ubeđeni kako ne dodaju nikakav led ni vodu, međutim isto tako nam nisu baš prijali stomaku. Onda jednog dana slučajno prođem kraj šanka dok je momak pravio sok od ananasa - pola ananasa srednje veličine, pola blendera leda, čaša vode i nekoliko kašika nekog praška i napravi čovek dve velike čaše soka od ananasa. Ne znam kakav je prašak u pitanju ali nam postade jasno da u sve sokove ubacuju isti da se dobije na gustini i ukusu.
Što se tiče cena voća na ulici cenkanje je bilo nemoguće. Ananas srednje veličine 250 rupija, banane kilo 150 rupija - iznenadih se kad sam videla da momak koji radi u hotelu, njihov, plaća ananas 250 kao i ja.
Sobom smo bili zadovoljni, divna terasica i pogled na more, ako zanemarimo prljava stakla i navučemo zavesu sve je divno. Međutim prvo i jedino čišćenje i menjanje posteljine tek četvrtog dana iako smo produžili boravak u hotelu na 9 umesto 5 dana. I da, u međuvremenu su neki rusi spavali u jednoj sobi dva dana, sve osim toga svih dana prazno.
Plaža lepa, more divno i toplo, klinac se oduševio a i mi smo uživali u talasima. Interesantno je da nigde nema plaćanja ležaljki, uglavnom su hotelske, međutim legnete gde god hoćete, jedete i pijete gde hoćete, nema obaveze da kupite piće ili hranu. Zamerka mi je to što osim plaže nemate nikakvu drugu aktivnost, nemate gde da prošetate (osim plažom), taj glavni put je rizičan i za kratke relacije s obzirom kako voze. Dan vam se svodi na plažu i doručak, ručak, večeru ako niste zainteresovani da obilazite budističke hramove na svakom ćošku. Tu je i farma kornjača koja je interesantna, ali dovoljno vam je 15 minuta da pogledate kornjače.
Hotelčić pored našeg se zvao Yula beach i konstantno je bio prepun, ulazila sam i u njega, međutim sobe i nisu bile nešto u odnosu na Copakabanu a tražili su mi 60 usd na licu mesta a na bookingu su 22-23 eur za nocenje za dvoje sa doruckom i mislim da je to jedno od retkih mesta gde je odnos cena kvalitet korektan.
Razocarenje mi je definitivno bio Avenra beach hotel u kojem smo trebali da budemo 5 dana, lep hotel i sobe, bazen i plaža, na slikama mi se jako dopao međutim uživo to nije to. Odustali smo od njega kad smo videli da nemaju suncobrane i da nemaju ležaljke na plaži. Nije mi jasna njihova poslovna politika ni odnos prema gostima a ni sami gosti koji za 125 usd moraju ceo dan da leže na nekoj drugoj plaži jer njihov hotel nema suncobrane ni ležaljke na plaži.
Uglavnom, žao nam je što nismo proveli nekoliko dana u Colombu jer nas je to malo grada što smo videli poslednjeg dana pred polazak na aerodrom oduševilo u odnosu na sve ostalo što smo videli na Šri Lanci. A moja je greška što sam izbacila Kolombo iz plana putovanja jer sam na dosta mesta pročitala da ne treba gubiti vreme na Kolombo jer nema šta da se vidi. Oduševili su nas parkovi i mali deo sa barovima i restoranima u šetačkoj zoni, tu smo baš uživali u klopi i muzici i veseloj atmosferi. I u kolombu je sve jeftinije nego u Hikkaduwi. Međutim u Hikkaduwi je povoljniji kurs za zamenu eura (157) nego u Kendiju (153).