Niti je specifičan slučaj, nit je tačno da Slovenija ne daje mogućnost uzimanja njihovog državljanstva po tom osnovu. To je postupak dobijanja državljanstva po vanrednoj naturalizaciji. Poslednjom promenom Zakona o državljanstvu Republike Slovenije u decembru 2006. godine je zakon omogućio osobama, koje ostvaruju nacionalne razloge, dobijanje državljanstva pod olakšanim uslovima. Nije neophodno da se odričete našeg državljanstva, niti da ste boravili u Sloveniji neki minimum godina i sl. Potrebno je da dokažete slovenačko porklo, izvod iz matične knjige rođenih i matične knjige državljana Slovenije za pretka na čije se poreklo pozivate (u ovom slučaju Vaša baka) kao i izvodi iz matičnih knjiga Vaše mame i Vaš, čime dokazujete da ste unuka te osobe.
Taj zakon kaže: "Vanredna naturalizacija iz nacionalnih razloga je moguća ako je podnosilac slovenački iseljenik odnosno njegov potomak do drugog kolena u ravnom redu ili pripadnik autohtone slovenačke nacionalne grupe u pograničnom području, koji iskaže aktivnu vezu sa Republikom Slovenijom odnosno aktivno višegodišnje delovanje u slovenačkim društvima, školama slovenačkog jezika, slovenačkim iseljeničkim ili manjinskim organizacijama..."
Procedura nije puno komplikovana ali traje. Prvo se morate izjasniti kao Slovenac ovde, upisati se u svojoj opšitini u birački spisak manjina (u ovom slučaju slovenačke manjine u Srbiji) i sa tom potvrdom se učlaniti u najbliže udruženje Slovenaca ali ne bilo koje već ono koje je osnovano i finansirano od slovenačke ambasade, tj. republike Slovenije. Tu počinje Vaše "dokazivanje" da se zaista osaćate Slovencem. To u praksi znači da ćete biti član takvog udruženja min 5 god pre podnošenja zahteva za državljanstvo i to ne samo formalno već da ste zaista bili aktivni u radu udruženja. Udruženje izdaje takvu potvrdu sa pozitivnim mišljenjem koje je presudno za podnošenje zahteva za državljantvo i tu nema "gledanja kroz prste". Morate, zaista, uzeti aktivno učešće u radu udruženja, odlaziti na sastanke redovno, uzeti učešće u nekoj od sekcija, učestvovati u organizaciji proslava nacionalnih praznika itd...
Takođe, u udruženju trebate da pohađate časove slovenačkog jezika, jer na kraju dobijate od njih sertifikat priznat od strane ambasade, pa u tom slučaju nije potrebno dodatno polaganje jezika prilikom podnošenja zahteva (što takođe nije puka formalnost već je ispit koji zahteva ozbiljnu pripremu i određeni nivo poznavanja jezika i gramatike).
Ukoliko ispunjavate uslove članstva u udruženju, isto nudi aktivnu podršku i pomoć pri apliciranju za dobijanje državljanstva, pribavljanju neophodne dokumentacije itd.
To je jedini put i način dobijanja slovenačkog državljanstva a po tom osnovu za koji Vi pitate. Naravno ni sve ovo ne garantuje 100% dobijanja državljanstva jer zadržavaju pravo da Vas odbiju nakon apliciranja po bilo kom osnovu... Dakle, nije lak ni kratak proces ali nije nemoguć. Na primer, moja tetka je pre desetak godina (ispunjavajući sve uslove) bila odbijena bez obrazloženja u ambasadi nakon razmatranja njene aplikacije za državljanstvo. Već sledeće godine je podnela zahtev ponovo i dobila državljanstvo (ona i njena ćerka).
Nadam se da sam ovim informacijama pomogao, objasnivši mogućnost dobijanja državljanstva po ovom osnovu.