Zdravo svima,
Provela sam leto 2017. setajuci se kroz Ugandu, Keniju i Tanzaniju, ukupno oko mesec ipo dana.
Prvo bih da vam skrenem paznju da zuta groznica i malarija nisu ista bolest, odnosno, vakcina koju cete primiti u Batutu vas ne stiti od malarije. Zuti karton, odnosno potvrdu da sam vakcinisana protiv zute groznice, su mi trazili na sve tri granice (a i na prelazu za Zanzibar), a ista potvrda je bila potrebna i lokalnom stanovnistvu na granicnim prelazima (npr. gradjaninu Ugande kako bi usao u Keniju). U Batutu je osoblje bilo jako prijatno, upozorili su me na razlicite potencijalne nuspojave pri vakcinisanju ali nisam imala nikakvih problema. Sa druge strane, primila sam namenski tetanus (u Domu zdravlja, regularno), sto bih preporucila svima koji planiraju da posete iole ruralnija mesta u ovim drzavama, jer zdravstvena zastita i pomoc ne funkcionisu dobro, pa se desava da cak i privatne klinike nemaju odgovarajuce lekove i materijale.
Od malarije mozete da se stitite na razlicite nacine. Veliki broj turista se odluci da pije pilule protiv malarije, koje u trenutku mog putovanja nisu bile dostupne u Srbiji, preporuceno mi je da ih nabavim iz Hrvatske a cene su bile astronomske. Dosta ljudi se zalilo na vrlo sirok aspekt problema sa pilulama, od glavobolja i nesanice do halucinacija (ne zezam se), pa sam se odlucila da ne pijem pilule vec da se stitim od ujeda komaraca. Ovo podrazumeva obavezno koriscenje mreze za komarce (ja sam svoju kupila na pijaci u Kampali za mnogo manje para u odnosu cak i na AliExpress). Svaki hotel, hostel, privatni smestaj za turiste u kom sam bila je imao svoje mreze. Pored toga, koristila sam i Autan - vazno je da svako sredstvo koje koristite ima jasno naznaceno da je namenjen za odbijanje malaricnih komaraca, i da ima visok procenat DEET-a. Ove proizvode nisam uspela da nadjem ni u jednoj prodavnici ili apoteci ni u jednom od glavnih gradova ove tri drzave - ne kazem da ih je nemoguce naci, ali je svakako lakse poneti dovoljnu kolicinu od kuce
Na kraju, tu su i pilule koje se piju u ranim fazama malarije, o kojima nisam nista pronasla na internetu ali su dostupne u lokalnim apotekama. Ne secam se imena leka, za njega su nam rekli lokalci, a u apoteci su nam detaljno objasnili kako i kada se pilule koriste. Testovi za detekciju malarije takodje mogu da se kupe u apotekama, rade se uz kapljicu krvi i za nekoliko minuta test pokaze prisustvo ili odsustvo virusa.
Takodje, bitno je znati da razlicita mesta u ovim drzavama imaju veci ili manji procenat malaricnih komaraca, u skladu sa klimatskim uslovima, pa mozete i to da uzmete u obzir - ukoliko putujete na mesto za koje se zna da nema veliki broj komaraca, mozete da preskocite pilule uz manje brige - i obrnuto.
Sa ovog putovanja sam se vratila toliko puna utisaka i prica da bih mogla da pisem do besvesti, tako da ako vas zanima nesto konkretno (ili manje konkretno), stojim na raspolaganju