Jump to content

low-cost rookie

Members
  • Joined

  • Last visited

    Never

Everything posted by low-cost rookie

  1. Gledala sam preko swiss-a i bilo je preskupo, u trenutku kad sam tražila je bilo blizu 400 eura sa noćenjem na aerodromu u Cirihu i u polasku i u povratku. Plus, busom do Beograda + voz Lisabon-Porto. Našla sam preko Turkish-a Sarajevo-Lisabon-Sarajevo za 253 eura, što je čudo jer je iz Sarajeva uglavnom sve preskupo. U Istanbulu ćemo biti 13h u polasku i 10h u povratku, ali svejedno je super. Onda vozom do Porta 60 eura povratna. U polasku ćemo biti dan u Lisabonu, u povratku još 2, što je odlično. Vođa bh tima je poslao organizatoru mail i pitao možemo li tako jer je znao da nekad ne refundiraju karte. Razlog je taj što je ovako 253 eura, a da smo ganjali tačan datum bi bilo preko 400 eura + 60 eura za voz.
  2. P.S. Sad razmišljam da idem preko Lisabona pa da ostanem par dana tamo poslije (a može i prije) seminara jer nisam nikad bila, a žao mi da odem do Portugala, a ne vidim i Lisbou. Kopat ću još, hvala ti wolfbgd.
  3. Ovo 'fenomenalna' zato što mi oni pokrivaju 70% troškova karte, a ja plaćam 30%.
  4. Večeras mi je iskrsnula fenomenalna prilika za put u Porto, polazak subota 3.11, povratak 10.11, a znam da ovdje ima stručnjaka za Portugal. Ja sam tražila dosad iz Beograda, ali se Wizz-om nijedna linija ni Memmingen ni Brisel ni Eindhoven ne poklapaju sa 3.11, jedino za Dortmund ima let 3.11, ali je preskup. Koje su mi još opcije? Može i preko Budimpešte i šta god. Kakva je opcija Air One-om do Milana pa dalje se nekako prebaciti do Porta? Help!
  5. Htjela sam rezervisati kartu pa platiti preko bank transfera, ali sad pročitah ovo: Reservations can be pre-booked online via wizzair.com for flights departing from: United Kingdom Ireland Belgium Bulgaria Czech Republic Finland France Hungary Italy Germany Latvia Netherlands Norway Poland Romania Spain Sweden Ukraine All other reservations must be made via the call centre. Zar to znači da se ne može (više) rezervisati za letove iz Srbije, u ovom slučaju Beograd-Rim?
  6. Da, u pitanju je BiH-Portugal! Inače nikad nisam išla na utakmice, zapravo sam uvijek bila anti-fudbalski nastrojena, ali nakon što sam prošle sedmice bila u Parizu na utakmici BiH-Francuska, zarazila sam se i sad mi se ide i u Lisabon na tu utakmicu. Kako nikad nisam bila u Lisabonu (a to mi je uvijek bila jedna od top 3 destinacija), taman bi se super poklopilo.
  7. Evo sad nađoh Swiss-ova linija Beograd-Lisabon, sa presjedanjem u Cirihu, subota 12.11. 20-21:50 Beograd-Cirih, nedjelja 13.11. 09:45-11:35 Cirih-Lisabon, u povratku četvrtak 17.11. 12:15-16:00 Lis-Cirih, Cirih-Bg 17:40-19:25, ukupno 156 eura. Čini mi se da je to najbolja opcija.
  8. Help! Pokušavam naći što jeftiniju kartu za Portugal (za utakmicu u Lisabonu) 15.11. Ona konekcija koja mi je ranije odgovarala Osijek-Frankfurt Hahn-Porto/Faro više ne može jer Osijek-Frankfurt Hahn linija se ukida krajem oktobra. Najjeftinije što sam našla je subota, 12.11 Zagreb-Dortmund 18:00-19:45 (Easyjet) 24 eura, sutradan Dizeldorf Weeze-Faro 10-12h (Ryanair) 18 eura (ne bih trošila pare na noćenje) što je ukupno 42 eura ili subota, 12.11. Ljubljana-Paris CDG (Easyjet) 16 eura, Paris Beauvais-Porto 28 eura što iznosi 44 eura. U povratku Faro-Brisel C. (Ryanair), četvrtak 17.11. 07:20-11:00 za 23 eura i Brisel-Beograd (Wizz) isti dan 13:30-15:45 za 44 eura što iznosi za taj smjer 67 eura i ukupno 109 eura. Eh, pošto ne putujem sama to je nekima u grupi pretjerano cimanje, meni nije jer mi nije problem čekati noć za jeftiniju kartu, ali da li postoji ikakva druga opcija? Plus, tu je i jednosmjerna karta do Zagreba i Beograda koja je skuplja od dvosmjerne do ijednog od tih gradova + 2X voz Faro-Lisabon što je, mislim, oko 40 eura ukupno i sve to izađe blizu 200 eura. Čini mi se da sam prečešljala sve moguće opcije (ryan, wizz, easyjet, flyniki, germanwings) i ovo je jedino što sam našla (a nemamo lovu da ostanemo duže).
  9. low-cost rookie posted a post in a topic in Stari kontinent
    Je li iko iz BiH putovao s balkan flexipass-om? Ovdje sam bila pročitala da je i BiH uključena pa nedavno nazvah željezničku stanicu (Sarajevo) i pitam ih za kartu, kaže mi službenik (ništa neobično) da nikad nije čuo za to i da ima samo Interrail.
  10. low-cost rookie posted a post in a topic in Stari kontinent
    Još jedno pitanje, kako živim u BiH, zna li iko ko je odavde da li se ta karta može kupiti i kod nas (kao što pročitah da može u Srbiji preko Putnik agencije)?
  11. low-cost rookie posted a post in a topic in Stari kontinent
    Je li se može kupiti smart karta preko neta? Tražila sam preko sajta hrvatskih željeznica, ali ništa ne nađoh. I ukucavam na trenitalia.com Venezia-Zagreb da vidim mogu li kupiti za jedan smjer i stalno mi piše ''We are sorry but the chosen solution is not purchasable.''
  12. Neki dan stigla iz Budimpešte u BiH.
  13. Baš ću isprobati sutra/prekosutra da li radi iz BiH.
  14. low-cost rookie posted a post in a topic in Naši krajevi
    Tišina i bez gužve - to nije Neum. Ja bih ti preporučila da ga izbjegneš jer je jedno od najbezveznijih mjesta na Jadranu. Bolje ti je otiđi u Gradac (ako već želiš negdje blizu), iako je i on malen, i i tamo ima dosta ljudi, sigurno košta isto koliko i Neum, samo su plaže puuuno bolje, a i pogled (pola Neuma gleda u brdo od malog poluotoka tako da je pogled nikakav).
  15. Najjeftinije bi ti bilo avionom. Preko Germanwings-a sam uzela jedan utorak, 6.juli i povratak 13.7. ravnajući se po letu utorkom Memmingen-Beograd i povratna je 99 eura tako da bi ti to bila najpovoljnija opcija. Druga opcija bi ti mogla biti preko Air Berlin, oko 125-150 eura povratna, možda može i malo jeftinije. Mislim da si se zeznuo što si kupio kartu do Memmingena, vjerovatno si mogao naći povoljno/nije i direktno do Berlina preko Germanwings-a.
  16. I još nešto, ne znam da li je tako i u Srbiji (vjerovatno i besplatno. jeste), ali u BiH se može svaki put kad se šalje koverta slati besplatno. To mi je otkrio amidža koji je dugo radio u direkciji pošte i koji godinama šalje besplatno. Eh sad, ne znam da li to isto može i za razglednice, morat ću isprobati, ali za koverte da. Mašina koja sortira ide po automatskom principu i samo je bitno da ima nešto na mjestu markice i da je tanko kao markica što je dovoljno da to prepozna kao markicu. I naravno bitno je ubaciti u sanduče, a ne dati službeniku na šalteru. On je dugo lijepio svašta, izreže neku sličicu iz novina ili namače markice sa starih koverti da ih može skinuti i šalje.
  17. I meni je došlo iz Minhena u Sarajevo za sedmicu. .gif' alt='::'>
  18. Svake nedjelje je 1 euro (dakle, ne potpuno besplatni, ali gotovo da jesu), što je fenomenalno! U blizini Alte i Neue Pinakothek je i Pinakothek der moderne koji ja nisam imala vremena obići, ali je i u njemu nedjeljom ulaz 1 euro. Inače su cijene za prva 2 muzeja 7 eura, a za Pinakothek der moderne 10 eura, dakle ogromna ušteda. Između muzeja je veliki travnjak gdje Nijemci nedjeljom dolaze na piknik, sunčaju se (u kostimima ), igraju košarke na obližnjem malom košarkaškom terenu i leže pa je super tu odmarati između obilaska muzeja. P.S. Ko zna njemački, muzejske prodavnice i u Alte i u Neue su predivne, velike i sa puno izbora, ali su sve knjige na njemačkom koji ja ne znam ni beknuti. Inače su magneti, sveske, blokići i sl. sa motivima sa slika skupi, mali blok (ali baš mali) je po 8 eura. :-\
  19. U povratku smo do aerodroma u Memmingenu išli Allgau express busom koji kreće sa stanice kod izlaza iz željezničke stanice na Arnulfstrasse i kad se Interneta kupi košta 15 eura po osobi što je za 4 eura jeftinije od Bavaria karte* za 2 osobe + 5 eura busom do aerodroma. *Bavaria karta košta 29 eura na automatima (koji primaju i novčanice i kovanice), a 31 euro na prodajnom štandu
  20. Za Minhen nisam imala nikakva visoka očekivanja, zapravo je Minhen došao u zadnji čas jer sam mislila da ću planinariti u okolini Oberstdorfa ili Garmischa, ali mi je jako drago što nisam jer je Minhen SUPER! Ja sam išla s tatom tako da noćni provod nisam iskusila, ali sam se nahodala kao što odavno nisam. S Memmingen aerodroma smo podijelili taxi kombi sa drugim ljudima za 2,5 eura po osobi, a onda Bavaria kartu sa još 2 djevojke. Smještaj nisam rezervisala unaprijed pa smo išli naslijepo. To generalno ne bih preporučila jer hostela nema puno i svi su bili krcati, ali smo mi imali sreće pa je u A&O hotelu/hostelu bilo mjesta prvu noć za 62 eura za dvokrevetnu. Kasnije tu večer u istom hostelu je iskrsnula prazna dvokrevetna soba za sutradan (nedjelju) u istom hostelu za 52 eura, a nakon što smo se odjavili 3. dan ujutro pitala sam djevojku da vidi ima li dvokrevetna u njihovom drugom hotelu/hostelu i bila je za 56 eura. Tako da je to bio smještaj dan za dan. Ranije sam gledala taj AO na hostelworldu, hostels.com itd. i imao je rating ispod 70%. Eh sad, ne znam kako je u spavaonicama, vjerovatno nije odlično jer su spavaone smještene u podrumu i u jednom i u drugom hotelu/hostelu, ali je taj hotelski dio odličan, pogotovo u ovom malo udaljenijem A&O Hackerbrücke koji je 20 minuta pješke udaljen od željezničke stanice, u Arnulfstrasse, gdje je naša dvokrevetna soba imala i veliki balkon s pogledom na park, krovove zgrada i crkvi, kao i malu garderobu nalik na špajz koji je imao i zavjesu za presvlačenje. Prvi je smješten blizu, možda 5-7 minuta od željezničke, koju ulicu dalje od ulice sa Jaeger's, Wombat i Euro Youth hostelima. Od onoga što treba obići u Minhenu: - Propileji, Konigsplatz, Alte Pinakothek i Neue Pinakothek - mi nismo imali pojma kolike su cijene za muzeje, ali smo srećom potrefili nedjelju kad je ulaz i u Alte i u Neue 1 euro (inače je 7 eura), oba muzeja su fenomenalna, meni je Neue zanimljiviji jer mi srednjovjekovna umjetnost brzo dosadi (Giotto i kompanija), iako je i Alte fenomenalan, pročitah negdje da ima najveću kolekciju Reubensa u svijetu; u Neue Pinakothek ima svega, od Van Goghovih suncokreta, Monetovih lopoča, do Klimta, Ensora itd. Meni se i tih 4 eura plaćenih za karte u oba muzeja vratilo jer sam u garderobi gdje se ostavljaju ranci našla 4 eura - da bi se ostavio ranac u sandučiću potrebno je staviti 2 eura kao depozit, međutim očito je da turisti ili zaborave ili ne shvate da im pare izlete nazad kad otvore sandučiće pa sam i u jednom i u drugom muzeju ispod svoje kovanice našla i nečiju tuđu - Engleski vrt - nešto prelijepo, pročitah da je to jedan od najvećih urbanih parkova na svijetu i da je u Evropi od njeg veći samo Richmond park u Londonu, veliko jezero, mnogo, mnogo livada za sunčanje, igranje nogometa, odbojke, mnogo klupa za odmaranje, kafića uz Kineski toranj, a na jednom od rubova parka uz ulicu ima i rječica na kojoj su napravili pomoću neke sprave ispod vode valove pa grupe surfera tu dolaze na surfanje i to je pravi mali show, ljudi se skupe na mostu iznad ili sjede na travi pored vode i gledaju, baš su zanimljivi - Viktualienmarkt - mjesto je super zanimljivo i za pivopije i nepivopije, to je mali trg sa natkrivenim štandovima s hranom i pićem, kao i restoranima tipa Nordsee, sa mnogo dugih klupa gdje sjede skupa i znanci i neznanci, i baš je neka super bliska atmosfera, kao neka mala zajednica, pola litre pive je 3,3 eura, s tim što većina ljudi odmah naručuje krigle od litru - Frauenkirche - tj. minhenška katedrala Notre-Dame - zvonik St Petra preko puta Rathausa sa 306 stepenica do vrha, pogled je fantastičan, ulaz je 1,5 euro, što je jeftinije nego uspon na Rathaus zvonik koji je 2,5 euro, a i malo niži - Residenz palata i vrtovi okolo - nisam bila u samoj rezidenciji, nije mi se dalo obilaziti muzeje više, ali je vrt okolo prelijep - ja sam išla i do Nymphenburger palate na suprotnom kraju u odnosu na željezničku stanicu i Karlsplatz, ali nisam ulazila unutra, iako je šetnja do tamo uz kanal i sama palata jako lijepa Javni prevoz nisam nijednom koristila jer je sve bilo prilično blizu, a pojedinačna karta je 2,5 eura (mislim) što je svakako preskupo. Aldi supermarket je najpovoljniji, to su mi rekli Nijemci, za Rewe su mi rekli da je skuplji, hrana je jeftinija nego u Bosni, nešto je istih cijena, ali je većina stvari jeftinija. Sve one čokolade što vam donosi dijaspora kad dođu na godišnji odmor su prejeftine, ja sam to pokupovala za poklone, odlične čokolade s marcipanom (koji je ovdje žara) su 1,15 eura za 200g, tamne čokolade s lješnjacima oko 70 centi za 200g, Mozart kugle 1,99 eura za 200g (ovdje jedna kuglica 60 centi). Bombonjere s pralinama (koje su ovdje oko 5 eura) su u Aldiju 99 centi. Ono što me najviše oduševilo u Minhenu je ta živa atmosfera i puno puno zelenila, stvarno nisam očekivala toliko parkova, monumentalne i lijepe zgrade su na svakom koraku. Nije mi se išlo nazad.
  21. Ima li iko da putuje sutra, a vraća se 24.5. i ide u Minhen da bi podijelio troškove Bavaria karte sa 2 osobe?
  22. Rim

    low-cost rookie posted a post in a topic in Stari kontinent
    Ja bih obje opcije. Ako misliš da će ti smetati vrućina, možeš u Belgiju u julu (iako zna i tamo biti dosta vruće, ali ne kao u Italiji doduše), a u Rim u oktobru. Ali ja bih definitivno oboje ako si možeš priuštiti.
  23. wolfbgd, možeš li mi reći koliko ste plaćali smještaj na Bodensee-u i gdje ste odsjeli? Ja imam karte za 21.5, ali još ne znam ni gdje bih tačno išla, dvoumim se između Garmischa (ali mi se čini skuplji od ostalih mjesta), Oberstdorfa i Bodensee-a.
  24. Kupila sam karte za 21. maj, ali i dalje nisam sigurna šta bih obilazila. Nisam nikad bila u Minhenu, ali kako sam karte kupila zbog tate koji uživa u prirodi i planinama mislim da ću ipak organizirati nešto prema samom jugu, oko jezera i planina. Da li je iko putovao tim dijelom Njemačke? Malo sam pročačkala i vidjela sam da je Bodensee prema jugozapadu i da je lijep kraj, ali i da se iz Memmingena može brzo stići i do Fussena, Neuschwanstein dvorca, Garmisch Partenkirchena. Bi li mi neko mogao nešto preporučiti? Da li bi mi bilo bolje ići na Bodensee ili da se npr. stacioniram u Garmischu ili nekom mjestascu na jednom od onih malih jezera oko Fussena i odatle ići u obilazak okolnih mjesta?
  25. Moja prijateljica je prošle jeseni dobila stipendiju za postdiplomski na 3 godine, 1 godina učenje turskog (jer je studij na turskom), 2 godine studija. Mislim da je njoj džeparac oko 130-150 eura što joj definitivno nije dovoljno, iako ima obezbijeđen dom i hranu u domu. Tj. dovoljno joj je, al' jedva. Dovoljno joj je da (pre)živi, al' tu nema izlazaka, odlazaka na koncerte, ispijanje kafa, jedenje vani itd. Eventualno ponekad kino. Što se tiče prevoza, kad dobiješ stipendiju možeš prilično brzo srediti papire za dobivanje studentske iskaznice za prevoz (ne znam kako to sad izgleda, ako izgleda kao što je ranije kad sam ja bila, onda sliči kao na privjesak za ključ), s tim što ona nije mogla dobiti iste sedmice kad je došla tamo već je prvih mjeseca trošila oko 4 eura svaki dan na prevoz jer je morala koristiti više linija svaki dan. Jesi ti 100% sigurna da su u pitanju predavanja na engleskom? Pošto npr. turska ambasada u BiH daje stipendije samo za univerzitete na kojima je sve na turskom pa onda stipendija uvijek uključuje godinu dana učenja turskog. Što se tiče gradova za koji se dobivaju stipendije, većina dobije za Istanbul, manji dio Izmir i Ankara. Za druge gradove nisam čula da je iko (bar odavde) dobio. P.S. Ako bi provela godinu dana učenja turskog, ne vjerujem da bi imala i vremena za neki honorarni poslić (koji ni Turcima nije lako naći, a pogotovo kad ne znaš turski ni progovoriti), moja prijateljica svaki dan ima časove turskog od 12 do 6, kaže da u prosjeku svaki radni dan provede još oko 4h radeći zadaće iz turskog i bubajući gramatiku tako da joj je relacija dom-institut-čitaonica. Ne znam kako bi ulovila vremena još i za posao.