Jump to content

Featured Replies

Posted

"Nisam istoričar; ja sam umetnik", rekao je o sebi belgijski fotograf Jan Kempenaers u vezi sa svojom serijom fotografija objavljenom 2010. godine. Zbirka fotografija, koja je rezultat trogodišnjeg rada, prikazuje apstraktne građevine sa prostora bivše Jugoslavije, naslovljene jednostavno kao "Spomenik #1", "Spomenik #2", "Spomenik #3"... Kempenaers je postao zainteresovan za "neimenovane" spomenike još devedesetih, nakon što ih je otkrio na mapama u jednoj biblioteci u Jugoslaviji. Nakon daljeg istraživanja, odlučio je da upravo njima posveti svoj doktorski rad.

Za Wired, fotograf govori o svom procesu, opisujući kako se trudio da izbegne izgled "turističke fotografije" spomenika, čekajući danima na odgovarajuće uslove i osvetljenje. Kao što se može videti na slikama, "odgovarajuće osvetljenje" za spomenike je ono koje se i inače u medijima vezuje za bivše socijalističke zemlje – tamni oblaci, nevreme, atmosfera hladnoće koja se gotovo oseti kroz fotografiju.

Zbirka je doživela veliku...

Pročitajte Jugoslovenski spomenici - popkultura protiv istine

Zaslepljeni kleronacionalističkim fatamorganama, smešni narodi sa ex-jugoslovenskog prostora, ostavši bez samopoštovanja i nacionalnog ponosa, dopuštaju da u ovom milenijumu budu ponižavani na najbesprizornije načine. Tako i slučaju impozantnih i veličanstvenih u svojoj vanvremenskoj lepoti spomenika nastalih u slavu herojskih i , pre svega, tragičnih, događaja iz Drugog svetskog rata, primetan je jasni ideološki otklon i maliciozni tretman ovih sjajnih umetničkih dela, sada je to jasno- remek-dela koja pripadaju vrhu svetske spomeničke arhitekture  Dvadesetog veka.   Zato, kada ovaj, on kaže: "ne istoričar, već umetnik", danima čeka odgovarajuće osvetljenje, tmurno, oblačno, mračno okruženje, "atmosferu hladnoće", time najbolje pokazuje koliko je u stvari "pseudoistoričar", a ne umetnik, jer tim nasilnim stvaranjem konstruisanih fotografija- koje nisu ilustracija stvarnosti već njegovih političkih predrasuda, on stvara niz lažnih, političkih fotografija, koje siluju istinu. Vedro, sunčano, puno svetlosti i ptica, nebo, je pravi ambijent, pravi bekgraund za sve fotografije tih spomenika. Jugoslovenski socijalizam nije bio tamna noć, već vedar, sunčani dan. Ovi veličanstveni spomenici su proizvodi i svedoci jednog baš takvog socijalizma.  A onda su došli kleronacionalisti, i - pala je noć! 

Edited by Srećko Stanković

Članak je sjajan, po meni, veoma pismen i akribičan, i zato se nadam da nećemo dugo čekati na novi, jednako kvalitetan doprinos upoznavanju naših, ili, što da ne, evropskih, svetskih, skrivenih znamenitosti i lepota, iz pera Brane Vladić. 

Edited by Srećko Stanković

Create an account or sign in to comment