Jump to content

Featured Replies

Posted

Čujem tako sto puta u prolazu da se neko "prijavio" za stipendiju negde u inostranstvu i dobio, i slične priče.

Zanima me kako to prijavljivanje izgleda.

Da li idem na sve sajtove svih fakulteta koji me zanimaju i tražim konkurse? Da li nije bitno da ima konkurs već mogu da pošaljem neku svoju ideju za npr Master i tražim od njih da me stipendiraju? Da li postoji neki sajt koji verodostojno pretražuje sve dostupne stipendije po, naprimer, oblastima?

Ja znam da se mogla dobiti stipendija za studiranje u Nemakoj preko njihove beogradske ambasade. Pa, presavi tabak, i piši im.

Iz licnog iskustva, rekao bih da proces ide nekako ovako. Prvo, treba da imas donekle definisano interesovanje za odredjenu oblast svoje struke i da znas da je to ono sto zelis da radis. Ako vec imas neku ideju sta bi konkretno radila za master, tim bolje. U skladu sa tim, pretrazujes po netu, ima specijalizovanih sajtova koji daju oglase za odredjene struke, ja recimo znam par iz moje oblasti i generalno, iz prirodnih nauka. Kad neki univerzitet ili institut objavi konkurs, apliciras.

Druga, po meni bolja opcija je da proucis sve detalje, nadjes neku zemlju, institut i profesora koji se bavi oblascu koja te zanima i posaljes direktno mejl, predstavis se i kazes sta te zanima, da bi zelela da radis master iz te oblasti, pitas ga da li je on/ona zainteresovan/a da bude tvoj mentor i da li imaju neke opcije za stipendiranje. Ako razmena mejlova krene u dobrom pravcu, apliciras za neku stipendiju i moze da uspe.

Jos bolja opcija je ako ides preko nekog tvog profesora koji saradjuje sa nekim iz, npr, Nemacke, pa preko njega stupis u kontakt, tad imas vec i direktnu preporuku i mnogo je pouzdanije za tog nekog profesora da ti ponudi saradnju i neku stipendiju.

Najvaznije je da budes uporna i pokazes inicijativu i zelju da se bavis odredjenim poslom. I da to zaista zelis i posvetis se tome. Pre ili kasnije, pojavice se vec neka opcija.

Zavisi sta upisujes: Master ili Phd. Procedura upisa i mogucnosti dobijanja stipendija su sasvim razlicite.

Master:

Svaki univerzitet ima jasno definisanu proceduru kada i kako se aplikacija podnosi. Nije neophodno kontaktirati profesora, ali ne moze da skodi. U najvecem broju slucajeva ce te profesor kome si pisala uputiti ka linku na sajtu fakulteta i reci da pratis uobicajnu proceduru. U nekim drzavama se Master studije placaju, i to prilicno, u nekima su besplatne ili skoro pa besplatne. Dobiti stipendiju je prilicno tesko, probaj sa raznim fondacijama kao sto su nemacki DAAD ili austrijski OeAD. U principu, upisati master u inostranstvu nije neka mudrost, cak i na najboljim univerzitetima. Problem je isfinansirati studije (tuition) i zivotne troskove. Samo mali broj najboljih uspeva da dobije neke stipendije, i kad nazem najbolji mislim ne samo na visok prosek sa osnovnih studija, nego da mozes da demonstriras da si vanserijski talenat u nekoj oblasti.

PhD:

Procedura za upis doktorskih je mnogo slicnija trazenju posla. Neke PhD pozicije se oglasavaju na sajtovima fakulteta i na raznim mailing-listama, neke se uopste ne oglasavaju. Cesto profesor kome treba PhD student primi master studenta koji je kod njega radio master projekat, ili nadje odgovarajuceg kandidata kroz kontakte sa drugim profesorima. Pri aplikaciji je neophodno kontaktirati profesora. Gotovo svaki profesor ce razmotriti aplikaciju koja dolazi od izuzetnog studenta i bez raspisanog konkursa. Ako je zainteresovan zakazace intervju (telefonski ili licno). PhD je placen posao, a plate zavise od drzave do drzave i mogu biti mizerne kao u Italiji, Francuskoj ili prilicno solidne (1500-2000 eur neto) u Svedskoj, Holandiji itd. Da bi upisala treba da demonstriras dostignuca u nekoj specificnoj oblasti kojom se taj profesor bavi, a to mogu biti ucesca u projektima, publikacije na konferencijama itd. ali nije iskljuceno da profesor primi nekoga ko jos nije profilisan, a deluje kao wunderkind (jak prosek, medalje sa takmicenja, stipendije za mlade talente, itd.)

Za upis na Master ti nije potreban predlog/plan sta bi konkretno radila, dovoljno je motivaciono pismo koje objasnjava zasto se interesujes za odredjenu oblast. Za doktorske treba da pokazes da imas uopstenu ideju sta bi mogla da radis, ali naravno ne treba da imas predlog projekta, to je nesto sto ces definisati zajedno za profesorom u toku prve godine studija. Nekad profesori traze PhD studente za konkretan projekat koji je vec u toku, i tada je plan vec definisan.

I ne, ne postoji sajt gde ces naci sve na jednom mesto. Moraces dosta da rovaris po internetu.

Samo da dodam da i ambasade i fondacije raspisuju konkurse za stipendije i da na neke od njih mozes da se prijavis iako nisi studirala bas tu oblast koja se u konkursu nudi.

Od nasih sajtova Ministarstvo prosvete i Infostud.

Od  stranih ima svasta.

I ja bih jos dodao da ne mora bas da si neki wunderkind, kao sto Vukad kaze, ili ne znam kako vrhunski da bi dobio stipendiju. Mozda na nekim prestiznim univerzitetima, ali, nije bas svuda tako i to svakako ne treba da te obeshrabri.

  • Author

Baš tako Draganče... ove sto ja poznajem koji su dobili stipendije nisu ništa nadprosečni... A mislim i da nisu imali vezu, tj za neke sam sigurna da nisu... bilo je otprilike uvek neki splet lude sreće i okolnosti.

  On 11/23/2012 at 1:36 PM, vukad said:

U principu, upisati master u inostranstvu nije neka mudrost, cak i na najboljim univerzitetima. Problem je isfinansirati studije (tuition) i zivotne troskove.

Pa da, nisam ni pitala kako upisati master u inostranstvu, nisam baš ::crazy:, već isključivo i upravo kako dobiti stipendiju  :yok:

I mene ovo muci  :? Cak i prosek imam...ali nista ne nalazim po netu. Konkretno-jurim stipendiju za master filozofije. Nisam cak preterano izbirljiva ni po pitanju zemlje, samo da je univrezitet ok.  gent

  On 11/23/2012 at 10:47 PM, Pomijar said:

I mene ovo muci  :? Cak i prosek imam...ali nista ne nalazim po netu. Konkretno-jurim stipendiju za master filozofije. Nisam cak preterano izbirljiva ni po pitanju zemlje, samo da je univrezitet ok.  gent

Nezgodna oblast za trazenje stipendije. Probaj Sorosev Fund for Open Society: http://www.opensocietyfoundations.org/about/offices-foundations/fund-open-society-serbia

http://scholarship-positions.com/

Ovo je zgodan sajt za pretrazivanje mastera/phd studija kao i stipendija, kao sto samo ime kaze :)

Ja sam pre par dana dobila mesto u laboratoriji u Becu, na institutu pri UNI Wien. Zavrsila sam master kod nas - Molekularna biologija i fiziologija. Za nasu struku vazi da je tesko naci posao kod nas, a znatno lakse u inostranstvu :) Prijavila sam se preko otvorenog konkursa tj. PhD selekcije koja se na ovom institutu odigrava dva puta godisnje. Uz ponudjenu stipendiju ide i plata, kao i radno mesto, sa ukljucenim zdravstvenim osiguranjem. Koliko sam ja razumela, to dodje nesto kao odredjeni posao u periodu od 3-4 godine - dakle polu-studije polu-posao :)

Ako je neko zainteresovan za Nemacku, DAAD fondacija nudi razlicite stipendije https://www.daad.org/, kako graduate, tako i post-graduate a bogami i under-graduate.

Takodje, mislim da je moguce dobiti master zajedno sa stipendijom i preko Erasmus http://ec.europa.eu/education/external-relation-programmes/mundus_en.htm ili Basileus programa (koji je mislim deo Erasmusa) http://www.basileus.ugent.be/index.asp

  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment