Jump to content

Featured Replies

Posted

Trenutno je servis dostupan za gradove Bor, Požarevac, Novi Bečej, Zrenjanin, Beograd, Mladenovac, Lazarevac, Leskovac, Valjevo, Šabac, Loznica, Niš, Surdulica, Pirot, Smederevo, Smederevska Palanka, Velika Plana, Kraljevo, Novi Sad, Bečej, Pančevo, Aleksinac, Temerin, Bačka Palanka, Subotica, Vršac, Kovin, Stara Pazova, Nova Pazova, Inđija, Sremska Mitrovica, Šid, Ruma, Aranđelovac, Kragujevac, Prokuplje, Kuršumlija, Sombor i Knjaževac.

Street View je besplatna opcija Google mapa koja je predstavljena u maju 2007. godine i do sada je dostupna u 56 zemalja širom sveta. Ona omogućuje virtuelno istraživanje i šetnju gradovima preko panoramskih slika napravljenih na nivou ulice. Dostupna je i na Google Earth i Google Maps za mobilne uređaje.

Zahvaljujući novom servisu korisnici mogu virtuelno da se kreću i istražuju ulice putem panoramskih slika zabeleženih iz perspektive posmatrača. Street View je dostupan i u okviru Google Earth aplikacije i na Google mapama za mobilne uređaje.

http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?nav_id=967831

Постепено додају нове градове. Краљево је најскорије.

Гуглмобили покрили Србију од Сомбора до Врања

Жалбе на „Гуглов” сервис „стрит вју” могуће је уложити на опцији „пријави проблем”, а у формулару треба навести који део слике треба да буде замагљен

Србија је прошле године ушла на списак од шездесетак земаља којима је могуће виртуелно прошетати захваљујући „Гугловом” сервису „стрит вју” у оквиру мапа. У међувремену се број покривених градова проширио са три (Београд, Ниш и Нови Сад) на четрдесетак, међу којима су Бачка Топола, Сомбор, Лозница, Шабац, Сремска Митровица, Смедерево, Ваљево, Крагујевац и многи други. Гуглмобили су ишли источно до Вршца, Бора и Зајечара, али судећи по мапи покривености, доступној на сајту сервиса, нису још стигли до Ужица, Сјенице и Новог Пазара. Најјужнија тачка коју су покрили је област Врања.

Прва возила с камерама на крову почела су да крстаре по Србији у октобру 2013. Снимање је почело тек по одобрењу повереника за заштиту података о личности, када су дали прецизне одговоре на питања шта се прикупља осим слика, да ли се подаци износе из земље, како се обрађују и када се бришу.

(Фото:графије се касније монтирају у панорамске снимке у кругу од 360 степени, па корисник има утисак као да се сам креће улицама. Снимају се само јавна места, а замагљују се лица људи и аутомобилске таблице.

Ако се неко побуни на улици у тренутку док га снимају, возач има начин да те снимке обележи како би онима који буду обрађивали фотографије ставио до знања да је било негативних реакција пролазника.

Жалбе је могуће уложити и касније, када се панорамски преглед улице нађе на мапама. Треба кликнути на „пријави проблем” у доњем десном углу испод слике. У кратком формулару потребно је навести који део слике треба да буде замагљен.

Од представника компаније нисмо успели да добијемо податке да ли је до сада било приговора на фотографије из Србије због евентуалног нарушавања приватности.

„Стрит вју” је стартовао 2007. у САД, а данас омогућава виртуелне шетње улицама више од 3.000 градова широм света. Захваљујући овом сервису, корисници могу да се виртуелно крећу и истражују улице путем панорамских слика забележених из перспективе посматрача. Доступан је и у оквиру „Google Earth” апликације и на мапама за мобилне уређаје. Прегледу се приступа тако што се мапа на рачунару или мобилном телефону максимално зумира или се кликне на „стрит вју” икону на левој страни екрана, испод поља за претрагу.

Треба разликовати „стрит вју” фотографије од оних из „Фотосфере” које постављају други корисници. Иако изгледају исто и пружају исти панорамски преглед, обележене су различитом иконицом. Садржај „Фотосфере” је у власништву и одговорности оних који су га поставили. „Гугл” на њима не замагљује лица и таблице, али их уклања уколико за то постоје разлози наведени у правилнику, као што су кршење ауторског права, говор мржње и насиље, голотиња, малтретирање и застрашивање, ако фотографија није на доброј локацији, ако је лошег квалитета или садржи рекламу и слично. Уколико на таквој фотографији видите себе, своје двориште или аутомобил, а не желите да се ту налазе, проблем можете да пријавите на исти начин, само што образац изгледа мало другачије.

Ј. Ј. К.

објављено: 22.03.2015

http://www.politika.rs/rubrike/spektar/zivot-i-stil/Guglmobili-pokrili-Srbiju-od-Sombora-do-Vranja.sr.html

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment