Dvadesetak fotografija sa Islanda. Saznajte gde se razdvajaju evroazijska i severnoamerička geotektonska ploča, gde se nalazila prva skupština u Evropi, šta je to crni vodopad i gde je najbolje da odete ukoliko želite da vidite plave ili grbave kitove...
Island: od gejzira do Tingvelira

Reykjavik - najsevernija prestonica na svetu. U prevodu, zaliv koji isparava. Ime su mu dali prvi naseljenici zbog velikog broja geotermalnih izvora prisutnih na prostoru današnjeg grada.

Hallgrimskirkja - simbol Reykjavika. Sa vrha se pruža fantastičan pogled na grad i okolinu.

The Sun Voyager - skulptura na šetalištu. Mesto sastajališta rekreativaca i turista. Slikano u 23h uveče, iako ne deluje tako.

Nacionalni park Thingvellir - mesto gde se razdvajaju evroazijska i severnoamerička geotektonska ploča. Na ovom prostoru je funkcionisala prva skupština u Evropi - Althing, osnovana 930. godine. Nacionalni park pripada "Zlatnom krugu", najposećenijoj turističkoj ruti na Islandu.

Geysir - još jedna atrakcija zlatnog kruga sa velikim brojem geotermalnih izvora, sulfatara i gejzira. Najpoznatiji gejzir je već sto godina u stanju mirovanja tako da svu pažnju turista zaokuplja mladji gejzir "Strokkur", koji izbacuje vodu i do 20m u visinu.

Strokkur.

Kuće na severu Islanda pokazuju kako se nekada živelo u predelima gde priroda stalno pokazuje svoju moć. Idealna izolacija za surove islandske zime.

Hverir 1 - polje izraženih geotermalnih aktivnosti u blizini vulkana Krafla i jezera Myvatn. Veliki broj sulfatara i fumarola pravi je magnet za turiste.

Hverir 2 - neverovatna moć prirode.

Hverfjall - krater vulkana u području Myvatn, nastao posle erupcije 2500. godine p. n. e. Širok je preko 1 km i visok 463 m, idealan za hajking.

Skutustadir - pseudo-krateri na obali jezera Myvatn.

Formacije jezera Myvatn - nastale mešanjem užarene vulkanske mase i vode jezera.

Neobični oblici u području Myvatn-a nastali pod pritiskom gasova i užarene lave.

Husavik - crkva predstavlja simbol ovog ribarskog gradića. Izgradjena je 1907. godine drvetom uveženim iz Norveške.

Husavik Whale Watching - ovaj gradić smatraju najboljim mestom za posmatranje kitova na svetu. Plovi se skoro do granice polarnog kruga. Najčešće se mogu videti delfini, plavi kit, grbavi kit...

Put ka istoku - prizori na koje oko čoveka nije naviklo. Jednostavno, druga planeta. Ovaj deo Islanda je i najslabije naseljen. Kompletna istočna polovina zemlje ima svega 14.000 stanovnika.

Jokulsarlon laguna glečera - najposećenija atrakcija na jugu Islanda. Nastala je spuštanjem i otapanjem ledničkog materijala sa krakova najvećeg islandskog glečera Vatnajokull-a.

Jokulsarlon laguna glečera - na ovom prostoru su snimani filmovi o Džejms Bondu, "Pogled na ubistvo" iz 1985. godine i "Umri drugi dan" 2002.

Led u laguni - boja leda nastaje kao posledica prelamanja svetlosti sunčevih zraka. Isto parče leda može da promeni boju više puta u toku dana.

Led na obali crne plaže - led posle odredjenog vremena izlazi iz lagune i zaustavlja se na obali plaže od vulkanskog peska.

Svertifoss vodopad - u prevodu Crni vodopad. Nalazi se u okviru NP Skaftafel. Poznat je po tamnoj boji stena i stubovima bazaltne lave, poput onih na Giants Causeway-u u Severnoj Irskoj.

Krak lednika Vatnajokull-a, Saftafellsjokull - ogromna pokretna ledena masa, bogata formacijama nastalim delovanjem kretanja leda. Ledene ili kristalne pećine se mogu ovde naći u hladnijem periodu godine.

Mostovi na jugu - otapanje lednika usled vulkanskih erupcija nosi materijal koji ruši sve pred sobom. Poplavljeni i zatrpani putevi su česta pojava na jugu. Zato se grade ovi montažni mostovi na kritičnim deonicama. Imaju samo jednu traku sa proširenjima u zavisnosti od dužine mosta. Dobar su primer racionalnog razmišljanja islandjana i respekta prema prirodi.

Crna plaža u mestu Vik - najlepša plaža na Islandu. Crne vulkanske stene koje se izdižu iz mora, simbol su juga Islanda.

Plava laguna - najpoznatija geotermalna banja Islanda, čuvena u celom svetu. Izvanredna mineralna svojstva vode sa impresivnom infrastrukturom. Banja je poznata po lečenju kožnih oboljenja, posebno psorijaze. Topla voda od 40 stepeni celzijusa omogućava rad preko cele godine.
























