Drugi januar nosi nezvaničnu, ali nesumnjivo zasluženu titulu najdepresivnijeg dana u konkurenciji od 365. Fešta je prošla, glava se još nekako i izbistrila, a niti se šta završava, niti počinje. Odlučiti: zagrejana soba, prepun frižder i omiljena knjiga, ili truckanje u neudobnom autobusu u kome se jedan CD narodnjaka vrti pet sati bez prestanka, puste ulice varošica istočne Srbije, zima, mrak koji počinje da se navlači već oko 4 po podne, pregrejane seoske kafane sa čajem za 20 dinara i televizorom na kome ide "Žikina dinastija" - nepobitan dokaz da je proticanje vremena samo privid i obmana nemoćnog ljudskog uma.

vratnjanske kapije - velika prerast

Ideja, u opštim crtama: prvo do Negotina. Odatle, nekih 30ak km proizvoljnim prevozom (tek će se na licu mesta pokazati koliko je zaista proizvoljan) do sela Vratna. Zatim, do istoimenog manastira, koji kilometar od sela. Iza istoimenog manastira leži istoimena reka, koja teče kroz dug stenoviti (istoimeni?) kanjon. U kanjonu se nalaze prerasti - divovske kamene kapije koje izgledaju kao da je stena sa jedne obale rasla sve dok se nije pružila kroz vazduh, savila u luk i spustila sa druge strane. Vratnjanske kapije su najveći deo godine slabo vidljive - tek kada led okuje stene a drveće ostane bez lišća, gorostasni lukovi u punoj veličini izranjaju iznad kanjona. Ideja je zvučala primamljivo - toliko da se, u jednom trenutku, pojavio logistički problem pronalaženja smeštaja za 12 ljudi. Najzgodnije bi bilo prespavati u samom selu Vratna - u kom postoji lovačka kućica za prvo četiri, a zatim dve osobe - zavisi koliko puta zovnete telefonom da se raspitate - i odmaralište koje je trenutno u vlasništvu hidroelektrane "Đerdap 2", čiji vam zaposleni ljubazno objašnjavaju da je smeštaj moguć, štaviše besplatan,  pa vam čak u pero diktiraju sadržinu faksa koji treba poslati direktoru.

 Jovan Milovanović, direktor

Ljubazan odgovor koji nam je poslao g. Jovan Milovanović, direktor HE "Đerdap 2" (klik za uvećanje)

 Direktorov dovitljivi odgovor, takođe u vidu faksa, zbog njegove dokumentarne vrednosti, prilažemo u okviru putopisa.

U međuvremenu, dok su pripreme bile u jeku - pronalaženje smeštaja, prevoza itd - pun frižider i vreo radijator polako su ali sigurno lomili volju učesnika, pa je tog drugog januara u šest sati izjutra na put krenula nešto manja ekipa - 6 ljudi - sasvim u skladu sa starom putničkom formulom: P = p/2 (P = putuju, p = prijavljeni).

Ranojutarnji voz NS-BG (pregrejan, bez mogućnosti isključenja grejanja, tako da vam se, po prispeću, čini da ste stigli u Murmansk, a ne u srpsku prestonicu), zatim najgori autobus u poznatom univerzumu i višegodišnjem putničkom iskustvu u zemljama trećeg sveta (prevoznik "Unacop", jes' da je 1.000 dinara povratna al' hvala, nikad više) koji se, pri nailasku na i najmanju neravninu, toliko zatrese, da se putničke zadnjice odvoje od sedišta nekih 10ak centimetara, a povremeno se i čitavo sedište otkine, odleti i padne na pod autobusa (slobodno nemojte poverovati, to je vaša lična stvar) i eto nas u Negotinu već oko 2 popodne.

Negotin je gradić od nekih 18ak hiljada stanovnika, iako je drugog januara moguće videti svega dva-tri. Sama Negotinska krajina nalazi se na tromeđi Srbije, Rumunije i Bugarske, i poprilično je ravna (grad Negotin leži na nadmorskoj visini od 45 metara - duplo niže od Novog Sada) i okružena planinama Miroč, Deli Jovan i Crni Vrh. Krajina se na televiziji pominje uglavnom u kontekstu vremenskih ekstrema (od zimskih minus trideset, do letnjih plus četrdeset). U celoj Negotinskoj krajini živi nešto više od 40 hiljada stanovnika, plus još desetak hiljada koji zapravo žive u inostranstvu, a u rodnim selima podižu trospratne palate sa korintskim stubovima i raskošnim kapijama od kovanog gvožđa.

negotin

Snežna ulica negde u centru Negotina
 
Ceo Negotin je u znaku Hajduk Veljka. Kafana "Hajduk Veljkov raj", prodavnica "Hajduk Veljko", pa statua dotičnog na konju na glavnom gradskom trgu, i konačno njegov grob u dvorištu jedne crkvice u centru grada, sa stihovanim opisom pogibije (slično kao što se celo Vranje vrti oko mitologije proizašle iz dela Bore Stankovića). Hajduk Veljko poginuo je 18. jula 1813. godine, u svojoj 33. godini, od turskog topovskog đuleta, devetnaestog dana odbrane Negotina, kada su već sve metalne stvari u gradu - viljuške, kašike, dugmad, svećnjaci - bili odavno pretopljeni i ispaljeni iz topova. Preživeo je njegov moto "Glavu dajem, Krajinu ne dajem", narodne priče i predanja, kao i poneka pesma koja se, uz pratnju violine, još uvek može čuti po kafanama vlaških sela. Na primer, ova pesma.

 ХАЈДУК ВЕЉКО

Певаћу вам једну песму
о Хајдук Вељку, господару,
да видите какав беше!
Јахао је љуту Мусу:
кад би Муса кретала
сва би земља дрхтала!
 
Хајдук Вељко добар беше
с Џановљаном Милутином,
- да му милу материну!
А да видиш шта ми ради
Џановљанин Милутине,
са топом од трешњевине.
 
Хајдук Вељко њему вели:
 
- Милутине, господине,
видиш да је турски ага
већ на брду код Мокрања!
Са топом од трешњевине,
где год било да га видиш,
тамо њега да ми скинеш!
 
Ал да видиш шта ми ради,
тај Милутин Џановљанин:
о, милу му материну,
издао се он Турчину!
 
А Хајдук Вељко гледао је,
од Видровца пошао је,
у неготинску бару сишао је
баш у бару неготинску.
 
Рано зором у свануће.
Кафу једну он поручи:
 
- Кафеџијо, господине,
мени пеци једну кафу,
а мојој Муси, што ми хода,
што ми хода по земљици -
један чабар вина спреми!
 
Кафеџија послушао,
чабар вина напунио
и Муси је понудио!
Али Муса ни да чује,
неће вино да ми пије,
већ на исток стално гледа,
на мокрањско оно брдо
где ми турски ага седи!
Кад то види Хајдук Вељко,
он на Мусу скочи брже.
Муса срећна сва, зарже,
и у Неготин они крену.
У Неготин кад дођоше
сви трговци изађоше.
На улици када беху
сви углас овако рекну:
 
- Хајдук Вељко, господару,
лакше мало с твојом Мусом.
на све стране искра сипи,
радње ћеш нам запалити!
 
Ал он прође кроз Неготин,
и Неготин кад остави,
оде к брду мокрањскоме,
баш код оног турског аге,
баш ујутру, у свануће,
у време кад се сунце рађа!
 
- Хеј, изађи, аго, ван!
Ил' у миру да зборимо,
или битку да бијемо,
ил' мегдан да поделимо,
ил' сабљом да се посечемо!
 
Кад то чује љута Муса,
снажно једном зарзала,
и на Турке нагазила.
Имаш боже шта да видиш,
Хајдук Вељко тад шта чини:
сабљу увис подигао,
аги главу одсекао!
 
Ал' Милутин из Џанова, бре,
с оним топом од трешњине,
примети га из даљине;
из топа је опалио,
Хадјук Вељка погодио,
и на месту усмртио!
Том џановском Милутину,
јебо ја материну!
Грдан грех је учинио,
да у свету већег нема!
 
Некa памти песма стара,
Хајдук Вељка, господара,
и нека нас опомиње,
какав је он тада био!

Певао уз пратњу виолине Илија Мартиновић Боцока, тополничанин са Крака Количана у Поречу, 23.08.2003. год.

(Pesma je objavljena u časopisu "Razvitak", godina XLIV, broj 215-216, Zaječar, 2004. godina, str. 58-64. Verzija na vlaškom jeziku, kao i studija o pesmi (autori Paun Es Durlić, etnolog, i Biljana Bojković, etnomuzikolog) može se pronaći na ovom sajtu. Materijal je ovde objavljen sa znanjem i dopuštenjem autora.)

nadgrobni spomenici negotin

Nadgrobni spomenici u dvorištu jedne crkvice, Negotin. U crkvi se nalazi grobnica Hajduk Veljka.

 

negotin slika na zidu

Negotin, interesantan zid sa sve Hajduk Veljkom na konju.

 

negotin borska banka

Zgrada borske banke, Negotin, i neobična pečurka sa jedinicama, za koju ostaje nejasno na šta tačno asocira. Na stubovima je uočljiva obavezna dekoracija u vidu sveprisutnih umrlica.

 

klub putnika srbije

Darja, Lazar, Ana


 

Nadgrobna ploča Hajduk Veljka ugrađena je u zid crkvice u Negotinu, i obaveštava nas da "Brat mu srednji ovaj spomen diže, 1844." Crkveno dvorište prepuno je neverovatnih, živopisnih nadgrobnih spomenika, od kojih svaki predstavlja malo umetničko delo, i među kojima nema dva ista. Malo groblje pod snegom toliko nas je hipnotisalo da smo se jedva odvojili od njega i krenuli dalje, ka prenoćištu.

Gostionica "Vožd" predstavlja prenoćište koje kao da je pravljeno po meri putnika. Velika trpezarija u kojoj se stalno loži peć, i sobice na spratu, od kojih svaka ima električnu grejalicu koja se ni u šali ne gasi, a sve to za samo 500 dinara noć. Gostionicu drže gazda Toza i supruga mu tetka Mica, ljubazni domaćini koje ne mrzi ni da skuvaju 1.000 čajeva, ili bezbroj puta zovu autobusku i železničku stanicu da bi svojim gostima pribavili (svaki put drugačije) informacije. Kompletan ručak - čorba, pečeno meso, pire krompir, turšija - 200 dinara. Peć se loži valjcima od presovane piljevine. Na jednom zidu visi televizor koji se nikada ne gasi. U zajedničkom kupatilu, na spratu, može se uživati u blagodetima tople vode. Večera, navijanje satova, i spavanje u 8 uveče, dok zima grize prozorska okna, a mi se trudimo da ne razmišljamo koliko će sutra biti hladno u kanjonu Vratne.

 Ustajanje (posle prospavanih 11 sati), doručak na brzaka, i pravac - bolnica, jer tamo staje autobus koji polazi u 09.05 za mesto Slatina.

Plan je da iskočimo na nekoj raskrsnici kod Slatine, zatim peške pređemo 10 kilometara do sela Vratna, i odatle dalje za manastir i Vratnjanske kapije.

Naravno, autobusa nema. Neko ima halo karticu, pa pozivamo autobusku stanicu. Beskrajno spori, nasnimljeni glas govori "Dobili… ste…. autobusku… staaaanicu… Negotiiiin. Svaaaakiii…. minuuuut…. ovog….. raaazgovora… košta…. 22…. dinaaara…. uuuu… gradskoooj… mreeežiiii…. aaa…. 30…. uuuu…. mobiiilnoj…. mrežiii. Mooolimooo…. sačekaaaajte." Zatim čekamo, čekamo, ništa se ne dešava, dinari nestaju sa halo kartice kao da ih neko prosipa iz vreće. "Nažaaalost…. nijeedaaan… operateeer…. nijeeee… u… moguućnostii… da… vam… seee… jaaavi. Mooolimo… pozooovit…." Prekidamo vezu i zovemo ponovo. Započinje istovetna tortura. I upravo dok držim slušalicu u ruci, naš autobus mi prolazi iza leđa i odlazi u nepoznatom pravcu. Sedamo u dva taksija i jurimo za njim. Stižemo ga na autobuskoj stanici.

ledenica, kanjon reke Vratne

Ana razmišlja o najboljem fotografskom pristupu velikim ledenicama u drugoj kapiji (Velika prerast)

U međuvremenu, jedan taksista ne sasvim poštenog izraza lica nudi da nas sve (šestoro ljudi) potrpa u jedna kola i odveze do Vratne, "samo se sagnite, da ne vide kolege". Šestoro ljudi, plus debeli taksista, u jednim malim kolima, i još - da se sagnemo? Glave, ruke i noge vire kroz prozore. Al' dobro, jeftinije je nego autobus, a uštedeće nam i 2 sata pešačenja.

kanjon Vratne

Kanjon reke Vratne

 Idemo nekakvim turskim drumovima, da slučajno ne bismo sreli miliciju. Prolazimo kroz sela koja više podsećaju na švajcarsku nego na Srbiju - ogromne kuće, svaka na tri sprata, stubovi, lukovi, spoljašnji kamin sa trospratnim dimnjakom, a sve to živih, veselih boja - žute, narandžaste, zelene.

Pored puta - milicijska kola i nekoliko policajaca. "Sad smo ga najebali - svi", kaže taksista, al' ipak prolazimo pored, a onda se još deset minuta osvrćemo da vidimo da li nas prate. Izvukli smo se. I utom stižemo i u Vratnu.

Selo deluje pomalo bizarno - stojimo među ogromnim luksuznim kućama pastelnih boja rasutim među krševitim brežuljcima. Tek u ponekoj gori svetlo - "gospoda žive u Nemačkoj, ovde dolaze dvaput godišnje. Potroše dvesto 'iljada evra na kuću, a u njoj živi jedna baba, ili ne živi niko." - objašnjava nam taksista.

Pogađamo se sa njim da ga zovemo uveče da nas pokupi, i odlazimo ka manastiru.

Manastir Vratna nalazi se na samom ulazu u kanjon, bela crkvica i konaci, na neverovatnoj stenovitoj pozadini. U dvorištu manastira nema nikoga, osim jednog zdepastog Sneška Belića sa "Marlboro" šeširom. Pored ulaza stoji putokaz "Vratnjanske kapije" koji pokazuje uzbrdo. Još od izlaska iz sela pratimo trag od krvi, koje su ponegde kao kapljice, a ponegde kao dugačka pruga u snegu, kao da je neko kilometrima vukao nešto krvavo. Krv vodi uzbrdo, pa zatim levo, pa zatim nadole, i stižemo do druge kapije, pitajući se kako je moguće da nam je prva sad odjednom iza leđa, kad je uopšte nismo videli.

manastir Vratna

Manastir Vratna, na ulasku u kanjon u kome se nalaze Vratnjanske kapije

Prva stvar koja pada u oči pri susretu sa prerastima jeste da su daleko veći nego što ste ih sebi predstavljali, jer je teško snimiti fotografiju na kojoj će se istovremeno videti i ceo prerast i ceo čovek. Geografi veruju da su prerasti nastali obrušavanjem pećinskih svodova, od kojih su na kraju ostali samo lukovi. Tlo Negotinske krajine sastoji se dobrim delom od krečnjaka, koji je mek i porozan, pa u njemu vetar, voda i čovek dube i vajaju najrazličitije oblike. Ceo kanjon je prepun pećina, a mekoća krečnjaka zaslužna je i za fantastične nadgrobne spomenike u okolnim gradovima i selima.

O prerastima je napisano što-šta, ali je uglavnom dosadno i neinformativno. Na sreću, i ovde nam u pomoć priskače gospodin Paun Es Durlić, koji u svom odličnom rukopisu "Čudesni svet kamene kapije" objašnjava etnologiju prerasta:

Osnova

Karakteristični za kraške terene, "prerasti" nastaju u predelima nepogodnim za život, što znači da su udaljeni od naselja, koja se zasnivaju tamo gde su uslovi za život, u datom trenutku, najpovoljniji. "Prerasti" su često i teško pristupačni. Stoga su svuda obavijeni velom tajanstva i mistike. Ljudi ih smatraju za opasna mesta, koja se u normalnim okolnostima izbegavaju, ali su istovremeno bogomdana za obavljanje određenih verskih obreda, ili magijskih radnji. Vremenom postaju i mesta oko kojih se spliću najrazličitija predanja i gde se smeštaju događaji sa čudesnim radnjama i fantastičnim likovima.

prva prerast

Prva Vratnjanska kapija, poznata pod nazivom "Mala prerast". Na slici deluje malo, ali je, zapravo, visine jedne prosečne 10-spratne zgrade.

Sakralizacija vode

Prolaz planinske vode preko kamena, ili kroz kamen, deluje lustrativno, čistilački, i ma kakva bila voda, ona se posle toga prelaza smatra simbolički čistom i može se koristiti u obredne svrhe. Na otvorenom prostoru, tekuća voda treba da prođe preko "devet kamenova" da bi se pročistila, ali kod ovakvih "prerasta" simboličko filtriranje vrši sama kapija, čije lustrativno dejstvo pojačava i kameno korito kojim voda teče. Kapija i sam prostor ispod nje postaju sakralna liminalna zona, sveta granica koja menja svojstva svemu što tuda prolazi, a sakralizuje ono što se tu zadržava, ili čini na obredno propisan način.

Magijska snaga vode

Voda koja se čisti na ovaj prirodni način, samim prolaskom kroz sakralno mesto, poprima posebna svojstva: iako nije sa izvorišta, ne nastaje iz htoničnih dubina zemlje, ona prolaskom kroz kamenu kapiju - postaje sveta, nenačeta voda.

Zato vodu sa tog mesta uzimaju vračevi iz okolnih sela kada treba da sprave neku posebnu mađiju. U njoj obitavaju moćna akvatična biča čiju snagu vračevi preuzimaju na sebe, ili koje direktno, kroz posebne rituale, angažuju da samostalno, za dobru nagradu, izvrše neki težak i po same vračeve opasan zadatak!

 


 

Mistična dimenzija zaista se oseća pri prolasku kroz kapije, ili tokom stajanja u njima. Daleko veće od bilo čega u neposrednoj blizini, hipnotišu posmatrača koji neuspešno pokušava da ih pogledom smanji i uklopi u svoj svet, kao i da poveruje da je nešto tako monumentalno nastalo slučajno, samo od sebe, bez ikakvog skrivenog cilja i ishoda.srne nedaleko od sela Vratna Posmatramo drugu kapiju, zatim se vraćamo do prve, a onda se spuštamo do reke i ponovo stižemo do druge, na trenutak se zadržavamo kod ogromnih plavičastih ledenica koje nepomično teku iz rupa u steni, i zatim idemo dalje. Prelazimo mostić od klizavog, zaleđenog debla sa klimavom ogradicom, ispod kog protiče ledena, zelenkasto-prozirna voda, i nastavljamo drugom obalom rečice. Zatim dolazimo do prve prepreke - obala postaje strmi zid kanjona, uz koji nije moguće popeti se. Provodimo pola sata čupajući kamenove iz smrznute zemlje i bacajući ih u reku kako bismo omogućili prelazak skakutanjem, a zatim odustajemo, vraćamo se do mosta, i idemo drugom obalom, koja ubrzo takođe prestaje da bude prohodna, pa je potrebno preći rečicu jer se, u međuvremenu, vertikalna stena sa druge strane završila.

 Ovde je trenutak da se kaže nešto o sastavu ekipe. Pored autora teksta, tu je bio i Đorđe iz Sente (na forumu: djordje), zatim Darja i Pjotr iz Rusije, i Ana iz Grčke i Džoel iz SAD.

velika prerast, vratnjanska kapija

Druga vratnjanska kapija - Velika prerast. Ispod nje, u samoj sredini, nazire se rečica. Radi sticanja predstave o veličini kapije, zamislite da u rečici stoji čovek...

Lazar, Đorđe i Džoel, posle mnogo oklevanja, ipak prelaze rečicu veoma nesigurnim skakutanjem s kamena na kamen, ne okvasivši noge. Darja, Pjotr i Ana vraćaju se u selo, gde će pokušati da nađu kafanu u kojoj će čekati ostale, ali greškom ulaze u nečiju kuću koja liči na kafanu, poručuju čaj i rakiju, i mirno sede i uživaju u toploti, nesvesni da se ukućani krste i levom i desnom, i da će se po selu još godinama prepričavati kako je, po ciči zimi, troje stranaca ispalo iz šume, ušlo u njihovu kuću, selo za trpezarijski sto i poručilo piće (zabuna je otkrivena tek kada su, nekoliko sati kasnije, zatražili račun).

Kako se prve dve kapije (Mali i Veliki prerast) nalaze na samom početku kanjona, udaljene jedna od druge par stotina metara, tročlana ekipa kreće u lov na treću, koja se nalazi između dva i deset kilometara dalje, u zavisnosti od toga koga pitate. Kanjon je teško prohodan, a što dalje odmičete, sve gori. 

Svaki čas je potrebno tražiti gaz, eventualno ubaciti par velikih kamenova, i preći reku metodom skakutanja po kamenju prekrivenom tankom skramom snega, pri čemu se stabilnost pomenutog kamena otkriva tek kada on postane jedini oslonac.

reka Vratna

Đorđe prelazi reku metodom skakutanja. Razumniji deo ekipe ostaće sa druge strane, a zatim se vratiti u selo.

Napredujemo polako. Fotografišemo, pričamo, prelazimo reku, penjemo se uz neko stenje, silazimo, opet prelazimo reku, imamo utisak da nikada nećemo stići, gledamo na sat, mislimo kako neće valjati ako nas mrak uhvati u kanjonu, opet skakućemo preko kamenova. U jednom trenutku, kada smo se pojavili iza jedne stene, na par desetina metara od nas nekoliko povelikih životinja uz veliku buku počinje da trči. Mufloni! Urlanje izazvano oduševljenjem što smo ih pronašli uništilo je svaku mogućnost fotografisanja. Nešto kasnije smo preplašili i nekoliko srna koje su sišle do reke da piju vode.

Nastavljamo dalje, prateći markacije na drveću. Pravo iskušenje nastalo je kada je trebalo popeti se uz visoku zamrznutu stenu na kojoj svaki oslonac za nogu deluje varljivo i opasno. Stena se strmo penje visoko uz liticu kanjona, tako da nema šanse da se obiđe - a i markacije govore da valja proći upravo tuda (oni koji su obeležavali stazu verovatno nisu predviđali da će neko osetiti potrebu da tuda ide u januaru, kada je svaka površina prekrivena tankim slojem leda). K'o za pakost, kanjon se tu sasvim sužava, pa u podnožju stene vreba dublja, tamnozelena voda, kao opomena da se ne nastavlja dalje dok se vrh cipele ne uglavi u kakvu rupu, a prsti čvrsto stegnu oko pogodne izbočine.

Posle nekog neodređenog vremena, sa leve strane reke vidimo ulaz u veliku pećinu. Ponovo skakućemo preko kamenja i penjemo se do ulaza koji čuva vojska plavičastih ledenih patuljaka.

Vratna, reka

Reka Vratna

Pećina je prostrana, povremeno se sužava pa opet širi, svod se spušta i podiže, a što dublje ulazimo, vazduh je sve topliji - toliko da objektivi foto-aparata uskoro postaju sasvim zamagljeni.

pećina u kanjonu Vratne

Velika pećina u kanjonu reke Vratne

Posle jednog udarca glavom u stalaktit zaključujemo da smo otišli dovoljno daleko, pa izlazimo na dnevnu svetlost, ponovo prolazimo pored ledenih patuljaka i nastavljamo.

ledeni patuljci u pećini, kanjon Vratne

Ledeni patuljci na ulasku u pećinu

pećina kanjon Vratne

Ulaz u pećinu, pogled iznutra

 U nekom trenutku stižemo do male pećine iz koje izbija voda: izvor reke. Uzvodno od te pećine rečno korito je suvo, ponegde prekriveno debelim slojem leda koji uz strahovit prasak puca kada na njega zakoračimo, ali ispod nema vode - samo kamenje (u tom trenutku nam nije čudno kako to da je zaleđena vodena površina na visini od 10ak centimetara, a ispod je samo vazduh).

Hodamo dalje, zabavljajući se razbijanjem leda koji se, kada pukne, urušava na površinama od po nekoliko kvadratnih metara. Teren je sada lakši, jer nema potrebe za skakutanjem preko reke ili pentranjem preko stena, jer je rečno korito najvećim delom sasvim suvo.

Ponegde, među stenjem, naslućujemo da pod ledom ipak postoji duboka rupa puna vode, pa ta mesta pažljivo obilazimo.

 

Gledamo na sat, tri popodne, treće kapije nema, napetost raste: "Još pola sata, i krećemo nazad", a onda, pola sata kasnije, "A šta ako je iza sledeće okuke? Još deset minuta, i krećemo nazad". Naposletku, pronalazimo i neuhvatljivu treću kapiju - Suvi prerast (valjda zato što kroz nju ne protiče voda). Neko vreme skakućemo od radosti, a onda krećemo nazad, istim putem, ali sad već mnogo brže i ne zadržavajući se usput.

suva prerast

Suva prerast - treća, najudaljenija i najteže pristupačna od tri Vratnjanske kapije

Posle izvesnog vremena stižemo do druge kapije, zatim do prve, okrećemo se i mašemo im,  zatim se spuštamo niz padinu i stižemo do ulaza u manastir, a onda dalje putem ka selu, gde Đorđe konačno uspeva da fotografiše srne, dok mu mi vičemo da nema šanse da u polumraku fotografiše životinje koje se velikom brzinom udaljavaju. Stižemo u selo Vratna, oprskrbljujemo se hranom u prodavnici, ne pronalazimo naše prijatelje, idemo dalje. Već je odavno pao mrak, hodamo po pustom putu ka selu Urovice, pokušavajući da zaustavimo vozila koja prođu na svakih pola sata. Konačno nam staje mašinovođa, zapravo fića koga vozi penzionisani mašinovođa, i odvozi nas do seoske kafane u Urovicama, gde pronalazimo naše drugare, častimo šofera rakijom, i uživamo u toploti, čaju sa limunom, i bučnoj atmosferi ogromne prostorije prepune ljudi koji igraju šah, karte, pričaju, gledaju TV ili jedu nekakvo pečenje dok im lovačke puške stoje naslonjene na zid.

Ispred kafane parkiran je traktor za koji je, kanapom, privezan veliki vepar, mrtav - tu se završava krvavi trag koji smo sledili od kanjona.

vepar

Vepar (mrtav) ispred kafane u selu Urovice

Pozivamo našeg taksistu koji ne mari za pravila i zakone, i uskoro se ponovo baškarimo u prostranoj trpezariji prenoćišta "Vožd", gde sa gazda Tozom i tetka Micom raspravljamo o tome kako ljudi u Srbiji uopšte ne shvataju šta je to radničko prenoćište, i kako je gostima najvažniji televizor u sobi, pa makar ga i ne uključili.

krv u snegu

Arijadnina nit između kanjona Vratne i sela Urovice...

Rano zorom, Grci odlaze busom za Niš, gde ih čeka voz za Solun. Rusi odlaze za Knjaževac, pa dalje ka Kopaoniku, a Đorđe i ja odlučujemo da, na brzinu, skoknemo do Rajačkih pivnica (ili pimnica), po litru crnog vina. Pedeset dinara, 20ak minuta vožnje, i izlazimo u selu Rajac, tačnije nedaleko od sela, koje vidimo pred sobom, zavejano, u podnožju brda.

selo Rajac, istočna Srbija

Selo Rajac, iznad koga se nalaze čuvene Rajačke pivnice (ili Rajačke pimnice, kako ko voli)

U selu pronalazimo jednog psa, jednu mačku, žutu crkvu, i nekoliko baba i deda koji se vraćaju sa groblja i objašnjavaju nam da su pivnice (pimnice) na brdu, oko 2,5 kilometra dalje. Penjemo se krivudavim zavejanim putem pored koga raste divovski stari hrast, i konačno stižemo u malo kameno selo sa kućama u kojima, umesto ljudi, stanuje vino.

ulica u selu Rajac

Ulica u selu Rajac, i zbunjeni pas

Pimnice su mesto u kome svaka kućica predstavlja skladište za burad vina. Na putokazu piše "pimnice", na samim kućicama - "pivnice". Kažu da "pimnice" dolazi od reči "pijmo" koja se ovde kaže "pimo", ali svi koje smo sreli rekli su "pivnice", iako o pivu ovde, naravno, nema ni govora, nego samo o vinu - crnom ili belom, slatkom ili suvom.

rajačke pivnice

Rajačke pivnice (pimnice) - ulica sa tragovima koji vode do groblja

Rajačke pivnice dočekale su nas kao ukleto, snegom prekriveno seoce bez ijednog živog stvora sem nas dvojice. Nekoliko tragova na svežem snegu odvelo nas je do groblja, koje je i samo dovoljan razlog da se ovde dođe. Skitamo među kamenim kućicama, zavirujemo kroz odškrinute prozore (unutra - burad vina), lutamo uličicama, razdvajamo se, gubimo se, ponovo se pronalazimo, a zatim krećemo dole, pomireni s tim da od vina neće biti ništa.

rajačke pimnice

Rajačke pivnice

Usput srećemo policijskog inspektora Vojkana, koji je upravo išao da natoči malo vina, i koji nas odvodi svojoj kući, gde u pregrejanoj kuhinji stoji šporet na drva, pored njega staramajka u crnini, i na njemu tepsija sa podvarkom (koji savršeno miriše, ali nas ne nude). Probamo vino - crno, belo - kupujemo litru i po jednog i drugog, i odlazimo dole, iz sela, da probamo da ustopiramo nešto za Negotin, u to nedeljno popodne 4. januara. Cena vina - 150 dinara litra. Ukus - slatkasto, malo jače (14% alkohola), gotovo nimalo taninično, veoma pitko. Miris - odličan, uvek biste još gutljaj.

rajačke pivnice

Tabla na jednoj od kućica u pimnicama-pivnicama

Ugrejani degustacijom vina (i jedva ubedivši domaćina da bi degustacija (njegove, najbolje na svetu) rakije u tom trenutku bila pogubna), geguckamo se putem za Negotin, pomalo stopiramo, kad nam staje čika Švercer, pričljivi mali privrednik iz obližnjeg sela, čiji nadimak "je iz šale, ali u svakoj šali malo istine, je l' da?". Detaljno upućeni u tajne pograničnog šverca pomoću traktora i velikih saonica koje vuku ljudi, teških trenutaka pucanja osovine na traktoru nasred ničije zemlje, policijskih racija, prebacivanja cigareta, sapuna i petardi preko njiva ("za jednu noć posla kupiš auto, za nedelju - kuću"), stižemo u Negotin, gde sedamo da zajedno popijemo po jednu (Švercer se naginje ka meni i poverljivo mi šapuće: "Vlasnik ovog lokala je odležao pet godina", i značajno klima glavom. Ja se naginjem ka njemu i poverljivo šapućem: "Zašto?" Onda se on opet naginje ka meni: "Mirisi." Ponovo ja ka njemu: "Mirisi?" Zatim opet on: "Mirisi, flašice male kao prst, iz Bugarske, prodavalo se po trafikama. Malo odležao, šta mu fali, sad je ovo njegovo".)

rajačko groblje

Groblje sela Rajac, odmah na izlasku iz pimnica

U takvim razgovorima se i oprostismo od našeg novostečenog prijatelja koji nam je otvorio srce, obećavši da ćemo jednog dana neizostavno doći u njegovu diskoteku, u koju izlaze gastarbajterska deca kojima tata da 100 evra za veče da se nalivaju tekilom i posle jurcaju besnim motorima od sela do sela, što se često završava krajputašem.

seoska kafana, Urovice

Urovice, seoska kafana

Posle još malo šetnje po Negotinu i izvrsne pljeskavice za 70 (!) dinara u restoranu "Bećar", sedamo u autobus koji kreće ka severu.